АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023г. ЕК утвърди план за изкореняване на 8000 ха първото контролирано наименование за произход (appellation d'origine contrôlée - AOC) лозе във Франция със 103 000 ха, което може да включва до 1500 допълнителни ха до следващата зима. Тази план, съфинансиран от държавата с 38 млн. евро и от браншова асоциация с 19 млн.евро, предлага 6000 евро на изкоренен хектар.
Това засяга по-специално няколко региона в Испания, Италия и Франция. Предложението на ЕК беше прието на 24 юли от държавите членки и ще влезе в сила през следващите седмици.
Най-пресният пример е нов модел за прогнозиране на заболяванията по лозовите масиви чрез използването на сложни компютърни модели и сателитно заснемане.
Пълният размер на щетите, нанесени на лозята на Шабли, остава неясен, но винопроизводител коментира, че най-тежко повредените му лозя са претърпели загуби от около 85-90%, докато други - около 20-25%. Той допълни, че въпреки че ще има реколта, тя ще бъде малка, тъй като нищо не може да бъде възстановено.
На подпомагане подлежат животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни, пчелни семейства, производители на плодове и зеленчуци, винени лозя, маслодайна роза, тютюн, пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица.
В опит да защити лозята от опустошителните последици на глобалното затопляне, което причинява все по-редки, но все по-силни валежи, Южна Африка прибягва до помощта на ландшафтни архитекти, разказва Франс прес. Тяхната задача е така да оформят извивките на терена, че да се спаси и дори рециклира и последната капка вода, паднала от небето.
Измеменията касаят необработваемите площи, така че по-дребните производители да не бъдат ограничавани или глобявани, а да бъдат насърчавани да поддържат такива части от своите ниви. Предвижда се повече гъвкавост при избора на културите за сеитба и за определяне на правилата за съхраняване на почвите.
На територията на страната функционират 360 винарски предприятия, като 109 от тях са с чуждестранно участие. Площите с лозя в България са 60 000 хектара, като от тях 15 800 са със защитено наименование за произход.
Производството на вино в ЕС е строго регулирано и подкрепяно. Винопроизводителите получават около 500 милиона евро годишно, за да реорганизират своите лозя и да станат по-конкурентоспособни, се казва в съобщение за пресата.
Интервенциите, които България ще прилага през новия програмен период, са седем и предвиждат подпомагане за преструктуриране и конверсия на лозя, за инвестиции в лозаро-винарския сектор, за събиране на реколтата на зелено, за застраховане на реколтата, за информиране в държавите членки, за популяризиране в трети държави и за инвестиции в екологични съоръжения.