АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сектор M&A: Сделки между 1 и 5 млн.евро
Тенденцията в M&A (сливания и придобивания) сектора за следващата година е сделките да се увеличат или поне да запазят обема си от 2016 г., но да стават по-малки и по-локални. Именно сделките между 1 и 5 милиона евро са най-големият индикатор за това как се развива пазарът и фактът, че през 2017 г. има потенциал за много такива сделки показва, че инвеститорите имат интерес към България и региона. Това заявиха участниците в единадесетата годишна конференция „Сделки и инвеститори”, която се се фокусира върху последните сделки на местния пазар и перспективите за сектора.
Според експертите обемът на сделките зависи от добре подготвените и качествени активи, които се предлагат, тъй като за стратегическите инвеститори е от изключително значение това колко уникален е един актив и колко атрактивен е секторът му. Анализът на участниците за пазара в регионален аспект показа, че тенденциите в България, Хърватска и съседна Сърбия са горе-долу сходни. Малко изоставаме в сравнение с Румъния, а с най-голям интерес от инвеститорите се ползват Полша и Словения. Консултантите по сделки за сливания и придобивания и представителите на инвестиционни фондове отдават напредъка на Румъния на това, че през последните години там се положиха огромни усилия за подобряване на икономическата ситуация и за намаляване на корупцията. Според тях не по-маловажен фактор за разрастването на икономиката на северната ни съседка е намаляването на ДДС от 24 % на 9%. Всичко това показва наличието на добра воля, а тя е много важна за привличането на инвестиции, смятат експертите.
Директорът „Регионално бизнес развитие” в ЕИФ Хуберт Котони оцени като много важна крачка и добър пример за държавите в региона гаранционното споразумение, което България е подписала по Оперативна програма "Инициатива за малки и средни предприятия" 2014-2020. По линия на това споразумение страната ни ще инвестира 600 милиона евро в малки и средни предприятия. За него една от движещите сили за привличане на повече инвеститори е Европейският фонд за икономическо развитие или Планът Юнкер. По думите на Котони, заради положителните резултати, които носи този план, амбицията е до 2020 г. да се увеличат инвестициите в малки и средни предприятия, но за да се случи това, трябва да се мисли по-мащабно и да се излезе извън границите на България.
Като положително отчетоха партньорство с ЕИФ и от Министерство на икономиката. Началникът на политическия кабинет Филип Кирев сподели част от политиките, които министерството развива, благодарение на подкрепата от ЕИФ.
„Стратегията за инвестиране на рециклирания ресурс, рисковите фондове и развитието на София Техпарк са показателни за добрите ни партньорски взаимоотношения с ЕИФ”, зави Филип Кирев.
Като рискове на пазара и предизвикателства пред инвеститорите, които искат да навлязат в страната ни, участниците отчетоха административната тежест, виждането за корупция в страната ни, както и липсата на квалифицирана работна ръка.
Tweet |
|