АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Споразумението включва установяване на квоти за внос на определени селскостопански продукти от държавите от Меркосур, сред които са Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай.
Френските фермери планират масови протести от понеделник срещу споразумението за свободна търговия с южноамериканския блок Меркосур с аргумента, че той ще напреди на селското стопанство на ЕС. Призивът за протести беше отправен от най-голямата фермерска организация - Фе Ен Ес Е А (FNSEA).
Икономическият зам.-министър допълни, че през ноември 2024 г. Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от ЦИЕ (ЦНСССКЦИЕ) планира официално да открие нов постоянен павилион с изложбени стоки от България и страните от ЦИЕ и нов офис за връзка на ЦНСССКЦИЕ в град Нинбо.
Призивът идва преди срещата на върха на организацията от 22 до 24 октомври в Казан, столицата на република Татарстан в рамките на Руската федерация. Групата, в която отначало влизаха само Бразилия, Русия, Индия и Китай, вече включва и Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ.
Данните се формират основно от стойността на продукцията, произведена в растениевъдството и животновъдството (91.5%), докато продукцията на селскостопански стоки и продукцията от неселскостопански неотделими дейности формират 8.5% от продукцията, произведена в селското стопанство.
Повечето от кафето, внесено през 2023 г., идва от 2 държави - Бразилия (921 900 тона, или 34 на сто от общия внос извън ЕС) и Виетнам (652 000 тона, или 24 на сто). Те са следвани от Уганда (206 500 тона, 8 на сто), Хондурас (168 800 тона, 6 на сто), Индия (118 100 тона, 4 на сто), Колумбия (112 700 тона, 4 на сто), Перу (83 000 тона, 3 на сто) и Индонезия (68 300 тона, 2 на сто).
Подкрепа ще получат и иновативни проекти в селското стопанство, насочени към нови технологии и методи за производство, както и групи и организации на производители, които целят по-добро позициониране на пазара и адаптиране към пазарните изисквания. Предвидени са приеми и за извършване и развитие на неземеделски дейности, както и за подпомагане подобряването на общинската инфраструктура
Стратегическият диалог за бъдещето на селското стопанство на ЕС събра заедно 29 основни заинтересовани страни от европейските хранително-вкусови сектори, гражданското общество, селските общности и академичните среди за постигане на общо разбиране и визия за бъдещето на селскостопанските и продоволствените системи в ЕС.
Форумът ще се състои на 3 октомври т.г. в БТПП. Към момента интерес за участие са проявили 20 фирми от Гърция в секторите: възобновяема енергия, селско стопанство, хранително-вкусова промишленост, производство на пластмаса, медицински и здравен сектор, хотелиерство и недвижими имоти, и др.
Най-много са от Куба – 48 и от Турция – 30. Имало също посетители от Алжир, Бразилия, Виетнам, Египет, Еквадор, Израел, Индия, Тунис, Хондурас, Южна Корея, Япония, Чили, както и от цяла Европа. Увеличават се и румънските туристи, както и тези от Русия, Германия, Литва, Чехия, Португалия и др.