АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Споразумението включва установяване на квоти за внос на определени селскостопански продукти от държавите от Меркосур, сред които са Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай.
Данните се формират основно от стойността на продукцията, произведена в растениевъдството и животновъдството (91.5%), докато продукцията на селскостопански стоки и продукцията от неселскостопански неотделими дейности формират 8.5% от продукцията, произведена в селското стопанство.
Общата макроикономическа и ценова среда на храните показва възможни подобрения в търсенето на селскостопански хранителни продукти в повечето сектори.
Най-резкият спад на цените е в Унгария (с 13%), Полша (с 12%) и Чехия ( 10%). За разлика от тях, най-високи увеличения са регистрирани в Гърция (повишение с 8%), Латвия (с 4%), Кипър и Ирландия (повишения с по 3%).
Ревизираните автономни търговски мерки, които са в сила от 6 юни 2024 г., включват "аварийна спирачка" за седем селскостопански продукта - яйца, птиче месо, захар, овес, царевица, зърнени храни и мед. Тя се задейства автоматично, ако обемът на вноса достигне средния годишен внос, регистриран между 1 юли 2021 г. и 31 декември 2023 г.
Финансовата подкрепа ще компенсира стопаните за щетите, които огнената стихия нанесе на стопанствата им, унищожавайки животни, фуражи, прилежащи селскостопански сгради и обработваеми земеделски площи. Така те ще могат да започнат възстановяване на дейността си, като земеделски стопани.
През 2023 г. обменът на селскостопански стоки между двете страни възлиза на 905,5 млн. щ. д. Това стана ясно по време на среща на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов с министъра на земеделието и горите на Република Турция Ибрахим Юмаклъ, която се проведе в Анкара.
нИзносът се увеличи с 4 на сто до 20,1 милиарда евро, главно поради повишените цени на маслините и зехтина. Вносът остава стабилен, достигайки 13,5 милиарда евро, но е с 10 на по-нисък от март 2023 г. Това са основните констатации в последния месечен доклад за търговията с селскостопански храни, публикуван от ЕК.
През 2023 г. 7896 селскостопански компании са обработвали площите си според директивите на биологичното земеделие или с 1 на сто повече, отколкото през 2022 г. Те са 16,5 на сто от селскостопанските компании в Швейцария, като размерът на площите е достигнал средно 24,1 хектара или с 2,3 на сто хектара повече от средните земеделски стопанства.
Паричната стойност на търговията (внос и износ) със селскостопански продукти между Европейския съюз и останалия свят е намаляла с 3,2 на сто (13,5 милиарда евро) през 2023 г. на годишна основа - до 410,9 милиарда евро. Това разкриват най-новите данни на Евростат.