АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


ЕС премахна митата върху украинските селскостопански продукти след инвазията на Русия през 2022 година. Този ход доведе до рязко покачване на по-евтиния украински внос на захар. Той достигна 400 000 тона през сезон 2022/23 и над 500 000 тона през 2023/24, далеч надхвърляйки предвоенната квота от 20 000 тона.о


В близо 60-километровата отсечка ще бъдат изградени 12 виадукта, 3 тунела, 8 пътни възела, 12 пътни подлези и надлези и 13 селскостопански надлези и подлези. Трасето е разделено на три подучастъка, за да може да се работи едновременно.


Помощта се предоставя на производителите на селскостопански продукти като годишен стимул под формата на плащане, чийто размер се определя в съответствие с размера на т.нар. "постоянни разходи". Важи за максимален период от седем години и е ограничена до: 1 500 лв. с включен ДДС, на бенефициер годишно; 6 000 лв., с включен ДДС, на група/организация годишно.


Те се отнасят за някои канадски селскостопански и хранителни продукти в отговор на наказателните мита на Канада върху китайските електромобили, наложени през октомври. От 20 март ще бъдат наложени мита върху няколко канадски стоки, включително 100% за рапично масло и грах, както и 25% за рибни продукти и свинско месо.


Износът се е увеличил с 10 на сто, а вносът – с 19 на сто на месечна база. Кумулативните данни от януари до октомври показват 6 на сто увеличение на вноса и 3 на сто увеличение на износа.


Максималният интензитет на помощта е до 280 000 евро на предприятие, чиято дейност е в първичното производство на селскостопански продукти. Помощта се натрупва в рамките на максималния интензитет с други временни мерки за държавна помощ.


През 2023 г. положителното салдо в аграрната търговия на България нараства с 8,7% на годишна база, достигайки до 1,7 млрд. евро. Отчетено е 7% намаление на вноса на селскостопански стоки, при износ с 4% под нивото от предходната година.


Споразумението включва установяване на квоти за внос на определени селскостопански продукти от държавите от Меркосур, сред които са Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай.


Данните се формират основно от стойността на продукцията, произведена в растениевъдството и животновъдството (91.5%), докато продукцията на селскостопански стоки и продукцията от неселскостопански неотделими дейности формират 8.5% от продукцията, произведена в селското стопанство.


Общата макроикономическа и ценова среда на храните показва възможни подобрения в търсенето на селскостопански хранителни продукти в повечето сектори.