АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, достигна средно 127,1 пункта през март, с 6,9 на сто повече от година по-рано, но остана с 20,7 на сто под своя връх от март 2022 г.


През последните няколко години САЩ заемат сравнително неголям, но устойчив дял във външната търговия на България, коментираха от икономическото министерство.


Белият дом се готви да обложи с нови мита редица потребителски стоки от 2 април, с което предизвика остра критика от страна на международни ръководители и тревоги за възможно повишаване на потребителските цени, припомня Ройтерс.


Продажбите на горива са спаднали с 3 на сто на годишна основа през февруари, а на хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия - с 2,8 на сто. Междувременно търсенето на фармацевтични продукти, козметика и ортопедично оборудване е нараснало със 7,4 на сто, а продажбите на моторни превозни средства и на автомобилни части са се увеличили с 5,1 на сто.


ЕС премахна митата върху украинските селскостопански продукти след инвазията на Русия през 2022 година. Този ход доведе до рязко покачване на по-евтиния украински внос на захар. Той достигна 400 000 тона през сезон 2022/23 и над 500 000 тона през 2023/24, далеч надхвърляйки предвоенната квота от 20 000 тона.о


В близо 60-километровата отсечка ще бъдат изградени 12 виадукта, 3 тунела, 8 пътни възела, 12 пътни подлези и надлези и 13 селскостопански надлези и подлези. Трасето е разделено на три подучастъка, за да може да се работи едновременно.


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повишава с 0,85 процента до 2,366 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,346 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.


Износът на стоки е 3,187 млрд. евро (2,9% от БВП) за януари. Той нараства с 1,7 млн. евро (0,1%) на годишна база (3,1853 млрд. евро, 3,1% от БВП). Вносът на стоки е 4,052 млрд. евро (3,7% от БВП), като се увеличава с 417,1 млн. евро (11,5%) спрямо януари 2024 г. (3,635 млрд. евро, 3,5% от БВП).


Решението дава възможност да се преосмисли кои американски стоки да бъдат засегнати и дава възможност за допълнителни седмици за преговори.


В хода на преминалото бързичко окончателно обсъждане на държавния бюджет за 2025 г. беше одобрено и създаването на верига държавни магазини, които да се борят с високите цени на хранителните стоки и други от първа необходимост.