АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Нов регламент на Съвета на Европейския съюз има за цел да забрани производството и разпространението на репродуктивни материали от стари традиционни сортове семена. Това ще нанесе сериозен удар не само върху българското земеделие, но и върху цялостния аграрен сектор в Европейския съюз, посочват от Браншовата камара "Плодове и Зеленчуци" .
От налози върху продуктите приходите в бюджета на страната ежегодно надхвърлят 3 милиарда лева. През миналата 2023 г. те са над 3,5 милиарда лева, се посочва в съобщението.
Увеличават се както реколтираните площи, така и средният добив при типовете "Бърлей" и "Вирджиния". Производството на "Вирджиния" за тази година е 815 тона при 373 тона за 2023 г. и 411 тона производство от типовете "Бърлей" спрямо 267 тона за 2023 г. Събраният тютюн тип "Ориенталски" е 3097 т при 3411 т за 2023 г.
Но стабилна за маслодайните семена, докато за протеиновите култури резултатите трябва да са по-положителни, прогнозират за 2024 г. експертите от работните групи на най-голямата европейска земеделска организация - "Копа-Коджека" (Copa-Cogeca).
Компанията представя на българския пазар новата си лимитираната серия IQOS ILUMA Neon Purple. Тя идва след успешното ѝ лансиране в Япония, както и след успешното представяне на IQOS ILUMA STARDRIFT в края на миналата година.
Мерките имат за цел да попречат на вноса в ЕС на зърнени култури, сред които маслодайни семена и производни продукти, сушен грах и др., без да се засяга износът за трети държави и да се запази продоволствената сигурност в световен мащаб.
ред участниците са представителите на най-големите световни брандове за земеделска техника, търговци на семена, торове и препарати за растителна защита, широк кръг от фирми за продукти и услуги за земеделието, включително резервни части, сервизни дейности, финансови институции, консултантски компании, автомобилни компании и други.
Най-големият купувач на соя и царевица в света има за цел да повиши местното производство чрез семена с по-високи добиви и да намали вноса на зърно с повече от 100 милиона метрични тона годишно.
На подпомагане подлежат животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни, пчелни семейства, производители на плодове и зеленчуци, винени лозя, маслодайна роза, тютюн, пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица.
Вече е публикуван електронният каталог на изложителите, където всеки може да прегледа техния бизнес профил, представяне и контакти. Традиционно участници в изложението са официалните вносители на световноизвестните брандове за земеделска техника, както и десетки фирми от агросектора, предлагащи напоителни системи, семена, торове и препарати, резервни части, инструменти и други.