АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Новите изисквания на екологичното законодателство в Европейския съюз налагат намаляване на емисиите на серен диоксид, азотен оксид и прахови частици в атмосферата, които от 1.01.2016 г. са вече задължителни за всички горивни производители на електричество в ЕС, включително и България.
Компромисното споразумение за ограничаване на емисиите на серен диоксид, азотен оксид и прах от ТЕЦ-овете с вложена термална енергия между 1 и 50 мегавата сега трябва да получи само формално одобрение от Европейския парламент, което се очаква по-късно тази година.
Екологично сдружение За Земята заведе дело срещу МОСВ след отказана информация по Закона за достъп до обществена информация, свързана с превишените емисии на серен диоксид, азотен окис и фини прахови частици в България.
Санкцията е наложена за замърсяване на атмосферния въздух със серен диоксид над нормите за допустими емисии, уточняват от РИОСВ.
Министърът на околната среда и водите Искра Михайлова изброи 12 ТЕЦ-а, които не спазват ограниченията за серен диоксид, и този факт представлява опасност България да бъде наказвана с глоби от съда на ЕС.
РИОСВ – Стара Загора информира населението на град Гълъбово, че е превишен аларменият праг за серен диоксид, съобщиха от РИОСВ.
Европейската комисия предлага намаление с 90 процента на емисиите на серен двуокис от морския транспорт
В срок от две седмици комплексът трябва да изготви краткосрочна екологична програма за ограничаване на вредните емисии от серен диоксид.
По прогноза за тази година българската промишленост ще изхвърли в атмосферата около 260 хил. тона серен диоксид.
През юни 2009 г. Европейската комисия предупреди България за пръв път писмено, че трябва да се вземат мерки емисиите на серен двуокис да отговарят на нормите в Европейския съюз.