АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Данните са от нов междинен доклад на Екологично сдружение „За Земята“, в който за първи път са включени и резултатите от последните измервания на организацията – проведени непосредствено преди въвеждането на Зоната с ниски емисии (ЗНЕ) от транспорта в София в първия ѝ сезон, по време на активността ѝ от декември 2023 до февруари 2024, както и след края ѝ.
Въглеродният диоксид, изпускан от големи индустриални предприятия в Гърция и целия регион, ще бъде насочван към подземно хранилище с цел осигуряване на защита на околната среда, но и за избягване на разходите, свързани с емисиите парникови газове в ЕС.
В периода януари – юли тази година замърсяването на въздуха в Истанбул с азотен диоксид е достигнало 40,61 микрограма на кубичен метър, докато през същия период миналата година е измерена концентрация от 35,55 микрограма/куб.м., т.е. регистрирано е увеличение от около 14 процента.
От 2030 г. датските животновъди ще бъдат облагани с 300 крони (40 евро) на тон еквивалент на въглероден диоксид през 2030 г. Данъкът ще се увеличи до 750 крони (100 евро ) до 2035 г. Въпреки това, поради приспадане на данък върху дохода от 60%, действителната цена на тон ще започне от 120 крони (15 евро) и ще се увеличи до 300 крони до 2035 г.
Трите най-големи компании, чийто дейности са довели до най-много емисии на въглероден диоксид, са саудитският държавен петролен гигант "Сауди Арамко" (Saudi Aramco), руският "Газпром", както и "Коул Индия" (Coal India), контролирана от правителството в Делхи.
Водещ европейски експерт измери сериозното замърсяване с азотен диоксид във въздуха на София. Д-р Аксел Фридрих потвърди, че системата за мониторинг на ИАОС не отчита замърсяването от автомобилите, защото основен източник на NO2 в София е транспортът -дизеловите автомобили, както и бензиновите с премахнат или неработещ катализатор.
За да постигне целта 2040, ЕС трябва да улавя 50 милиона тона въглероден диоксид годишно до 2030 г., след което постепенно да увеличава обема до 280 милиона тона през 2040 г. Около 25 на сто от тях трябва да се състоят от въглеродни емисии, вече изпуснати в атмосферата.
През 2022 г. емисиите на серни и азотни оксиди, неметанови летливи въглеводороди, метан, въглероден оксид, въглероден диоксид, двуазотен окис и амоняк намаляват спрямо 2021 година. Най-голямо е намалението при емисиите на серни оксиди - 11%, в сравнение с 2021 година.
Средното количество въглероден диоксид да бъде ограничено с 45 на сто до 2030 г., с 65 на сто до 2035 г. и с 90 на сто до 2040 г. в сравнение с нивата, отчетени през 2019 г. Това предвиждат законодателните промени, свързани със замърсяването на околната среда в страните от ЕС от страна на големите превозни средства.
Повече от 100 страни лобираха упорито за категорични послания в споразумението на КОП28 за "поетапно премахване" на употребата на петрол, газ и въглища, които по данни на ООН са източник на близо 90 процента от световните емисии на въглероден диоксид.