АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Зехтинът е удостоен с европейски етикет за качество PDO (Защитено наименование за произход), удостоверяващ автентичните производствени методи и традиции на зехтина.


Това е част от стратегията за управление на отпадъците в община Стара Загора- отпадъкът да се сепарира при този, който го генерира. Местната администрация е кандидатствала по програма за биоразградими отпадъци.


Според изискванията на ЕС, заложени в Директивата за отпадъците трябва да достигнем поне 55% след 2025 година. Добре е да бъдат въведени и по-големи санкции за нерегламентирано изхвърляне, към момента глобите в България достигат до 10 000 лв.


"Недопустимо е в България да се продават храни със съмнителен произход или подвеждащи етикети, които заблуждават потребителите за състава и качеството на продукта. Пазарът трябва да бъде защитено място, а не територия за печалба на нечестни търговци за сметка на здравето на хората", заяви инж. д-р Андрей Велчев, председател на Сдружението.


"Три-Уол България", част от "Три Уол" (Tri Wall) получи сертификат клас "А" за инвестицията си в "Тракия икономическа зона" (ТИЗ). Тя е в размер от над 60 млн. лева и е за изграждане на нов завод за велпапе и опаковки. Очаква се инвестицията да открие 150 работни места, съобщават от МИР.


Те са разположени на територията на Микрорайон 6 в кв. “Овча купел”. Екипът на СО раздаде и 500 съда и биоразградими торбички за разделно събиране на хранителни отпадъци вкъщи за домакинствата, които ще използват новото оборудване. 58 нови "зелени острова" ще помогнат на близо 3600 домакинства по-лесно да изхвърлят разделно отпадъците си в "Овча купел", "Илинден" и "Надежда" през 2025 г.


Отпадъците са били събрани в специалните контейнери, които са разположени в няколко населени места на територията на крайморската община, посочиха от общинския пресцентър.


Според платформа за търсена на работа в сферата на технологиите 60 процента от компаниите, отворили офиси в България през отминалата година, са с чуждестранен произход, като водещи са инвеститорите от САЩ и Германия. Останалите ИТ работодатели идват от Австрия, Белгия, Великобритания, Канада, остров Ман и Чехия.


В края на септември 2024 от РИОСВ са локализирани 240 непочистени терена на територията на страната. На 10 декември 2024 г. е направена актуализация на данните, при която са идентифицирани нови 23 замърсени с отпадъци места. Отчетено е, че в резултат на дадените предписания са почистени 143 от терените.


Позволява се ефективното преработване на облъченото ядрено гориво и рационалното управление на продуктите от него. Основната задача на БЯГЦ е намаляването на обема и активността на радиоактивните отпадъци, подлежащи на погребване чрез рециклиране на ядрените материали.