EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Сертифицирането на горите ще спре унищожаването им

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Сертифицирането на горите ще спре унищожаването им

mail11:25 | 23.11.2009прегледи 1338 коментарикоментари 0


Законният произход на дървесината за производствени нужди ще бъде гарантирано с подписаното първо Рамково споразумение между Министерство на земеделието и храните, Изпълнителната агенция по горите и „Кроношпан България” в Бургас. Според договора производителят ще гарантира произхода на дървесината, което ще доведе и до ограничаване на незаконната сеч, коментира  зам.-министърът на земеделието и храните Георги Костов. Той също така ще гарантира устойчивото и природосъобразно използване на дървесината от българските горите и ще има за цел да ускори и прилагането на добрите горски практики.
В момента от ИАГ се стопанисват около 3 650 000 хектара гори, от които едва около 3.3% са сертифицирани. Амбицията на правителството е тази процент да стигне 20-30%.
Статистическите данни показват, че през последните години българската гора се увеличава и в момента тя е около 6 млн. куб м.
Сертифицирането на горите е пазарен механизъм, чрез който се реализират интересите, както на производителите, така и на потребителите, с цел постигане на устойчиво стопанисване на горите. Сертифицирането трябва да се извършва от независим орган, който обхваща закоността при стопанисване и управление на горския фонд, като проследява пътя на дървесината от гората през всички фази на преработване до крайния продукт, който се предлага на пазара.
В световен мащаб съществуват две основни системи за горска сертификация FSC - Forest Stewardship Council и PEFC - Pan European Forest Certification. От 2 до 4 евро за нужни за сетифицирането на един хектар в България, като това са огромни по обем средства, който в условия на криза трудно биха били отделени, информира зам.-министърът.
В подкрепа на мерките за опазване и устойчиво развитие на горите през следващата година ще бъде въведен и Регламент, който ще бъдат задължени операторите да работят с законно придобита дървесина.
Управителят на „Кроношпан България” Николай Банков посочи, че инициативата ще доведе до задълбочаване на сътрудничество между МЗХ, ИАГ и „Кроношпан България”.
Фирмата има почти 200 годишна история и заема сериозно място на българския пазар. В завода на компанията се изкупуват и използват годишно около 500 000 куб.м ниско качествена технологична дървесина, като фирмата инвестира и в поддържането на млади гори.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg