АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Силен натиск за нови инвестиции във ВЕИ
Дали ще има мораториум върху одобряването на проекти за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) продължава да бъде предмет на дискусии.
Днес икономическият министър Трайчо Трайков по време на обяд с членовете на Германо-българската индустриално-търговска камара увери, че мораториум върху бъдещите инвестиции в този сектор няма да има. Министерството на икономиката смята, че подобни проекти не трябва да се замразяват, а да се въведе рестриктивен режим при одобряването на някои от тях. Въпросът бе поставен на срещата от германската фирма "Енвишън енерджи", която ще изгражда втория по големина вятърен парк в България край Кюстендил.
Същевременно стана ясно, че се обмислят законови промени от Министерството на околната среда и водите за забрана земеделски земи да променят статута си, за да бъдат използвани за изграждане на ВЕИ.
В земеделското министерство има 700 такива преписки, а заместник-министър по екологията Евдокия Манева каза още в края на миналата година, че трябва да се въведе ред в одобрението на проекти от такъв вид. За в. „Дневник” тя съобщава още, че министерството разполага с пълна справка какви площи в България са превърнати в терени за ВЕИ-та.
До септември м.г. в района на Калиакра са одобрени около 700 вятърни проекта, а за година в Североизточна България те са 800. Над 900 са малките водни централи в зоните на "Натура" по данни на екоминистерството.
Мораториум от не повече от 6 месеца е нужен, за да бъде приет план за развитието на ВЕИ до 2020, твърдят от кабинета.
Икономическият министър съобщи още, че следващата сряда проблемът с бъдещите инвестиции във ВЕИ ще бъде обсъждан заедно с представители на трите министерства, които изготвят плана до 2020 година, а именно на икономиката и енергетиката, екологията и земеделието.
Tweet |
|