АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Символите на Великден
Диана Трасиева, Явор Иванов
Мартин Аначков от години работи в малка пекарна в София. Той разказва, че хората са склонни да чакат с часове, за да купят току-що излязъл от пещта козунак. „Правим само един вид – традиционен със стафиди, който струва 1.50 лв. за половин килограм и 3 лв. за цял. Използваме истински продукти, само с тях се получава традиционният козунак, който се тегли на конци, но заради кризата се наложи цената да се запази като миналогодишната.”
Козунакът се обогатява с годините и днес се предлагат обредни хлябове със стафиди и ядки, с портокалови кори, с какао и локум, с желирани плодове, парченца шоколад и дори с шоколадова глазура.
На пазара има много вносни козунаци, които са със значително по-скъпи. Италианският панетоне струва между 6 и 8 лева за 500 грама. Той задължително съдържа ядки и прилича на кекс. Друг вид идващ от Италия е т.н. великденски сладкиш, който наподобява торта с шоколадова глазура. Освен по-екзотичен вкус тези козунаци съдържат и по-голямо количество консерванти, за да издържат с месеци.
Според експерти цената на половин килограм качествен козунак не може да бъде по-малка от 2,50 лв., като на пазара има различни видове чиито цени варират от 1 лев до над 15 лева. Разликата в стойността им се дължи най-вече на по-евтините готови смеси, които улесняват производителя, но съдържат повече консерванти. Тази година, подобно на миналата, се българите ще изядат 4 милиона козунака.
В България козунакът е дошъл през 1915–1920, докогава за празника са се месили хлябове, наричани колак, пармак, кравай.
Всъщност козунаците, които са символ на разпването на Христос, са един от символите, които бележат Великден. Освен тях боядисани яйца, зайчета с кошници, агнето, великденските паради са част от елементите за празника.
Според древните народи шарените яйца символизират вселената, те са боядисвани, декорирани и рисувани от римляни, гали, перси и китайци. Като християнски религиозен символ яйцето олицетворява гробницата на Христос и отместения камък от входа й. По-късно значението му се променя и се възприема като символ на раждането на човека от природата.
Традицията на великденския заек е от езически времена, като той се свързва с плодородието и изобилието, а в древните ритуали и вярвания - и с луната и нейните цикли.
Агнето е важен символ за Великден в Централна и Източна Европа, защото представя Исус и се свързва с неговата смърт, тъй като е принесено в жертва в деня на Възкресението. Църквата представя Спасителя като Божи агнец. В много домове традицията изисква да се яде агнешко на първия ден след 40-дневния пост.
Tweet |
|