EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Сините подкрепиха Дянков

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Сините подкрепиха Дянков

mail15:40 | 25.02.2011прегледи 743 коментарикоментари 0


От "Синята коалиция" /СК/ предлагат да бъде заложен дефицит между 1,5-2 процента като част от мерките за фискална и финансова стабилност на държавата. Идеята на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков е законодателно дефицитът да бъде фиксиран на 3 на сто.
Ръководството на десния съюз обсъди с министър Дянков в парламента Пакта за финансова стабилност. Вчера вицепремиерът разговаря с представителите на "Атака" и на ДПС.
Според сините финансовите правила на Дянков трябва да влязат в сила още през следващата година - т. е. при мандата на ГЕРБ, отбеляза пред журналисти Мартин Димитров - съпредседател на коалицията.
Дефицитът е добре да бъде между 1,5-2 процента, за да може при форсмажорни обстоятелства да се увеличи до 3 на сто, обясни предложението на десните съпредседателят на СК Иван Костов.
Сред допълнителните мерки на коалицията, обсъдени със Симеон Дянков, са въвеждането на европейската методология за изчисляване на дефицита, както и в изискванията към дълга да бъде включен и държавно гарантираният дълг. Това най-вече засяга енергийните проекти, разясни Димитров.
Считаме, че предложението две трети от депутатите да могат да променят преките данъци, е в противоречие със системата за социално осигуряване, коментира Костов.
Според Мартин Димитров финансовите мерки могат да бъдат записани не в конституцията, а в закона за устройство на държавния бюджет. И двата варианта са възможни, но трябва да се обсъдят внимателно, коментира той.
На свой ред Симеон Дянков заяви, че неговият екип и правителството ще анализират допълнителните предложения на "Синята коалиция" и след около две седмици отново ще имат разговори не само с тях, но и с представителите на останалите парламентарни групи. Положителна била обаче нагласата по отношение на промяната в методологията за изчисляване на дефицита, както и да се включи в определението за външен дълг и държавно гарантираният дълг. Трябва да се каже, че това е положителна стъпка към еврозоната, посочи вицепремиерът. По думите му, засега е най-важно данъците у нас да останат най-ниските в Евросъюза.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1869