EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Синхуа:Визитата на Путин в София помрачена?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Синхуа:Визитата на Путин в София помрачена?

mail11:00 | 12.11.2010прегледи 1287 коментарикоментари 0


Първата визита в България на Владимир Путин като премиер може да бъде помрачена от съществуващите различия в позициите на двете страни, съобщава китайската държавна информационна агенция Синхуа.
Благонадеждният съюз между "вечните приятели" от времето на Съветския съюз се развали, когато България се присъедини към НАТО през 2004 г. и позволи на САЩ през 2006 г. да разположат 5000 войници в България - ход, който засегна болното място на Москва, отбелязва Синхуа. По-рано тази година Русия поиска от България да обясни плана си да разположи елементи от американския противоракетен щит. Москва неколкократно е обвинявала САЩ, че вземат на прицел Русия с разполагането на
противоракетна отбрана в страни в Източна Европа, припомня агенцията.
Картината е също неясна що се отнася до двустранните икономически отношения. Агенцията цитира българският премиер Бойко Борисов, че правителството иска двустранният търговски обмен да се върне на предишните си високи нива.
Сред пречките пред двустранното сътрудничество са проектът за АЕЦ "Белене" и руският проект за газопровод "Южен поток", отбелязва Синхуа. Руската компания спечели търга за построяване на централата през 2006 г, но проектът изпадна в застой след идването на власт на партията на Борисов ГЕРБ. Сега българското правителство е замразило проекта и търси западен инвеститор. Що се отнася до "Южен поток", агенцията отбелязва, че България е била притеснена от това, че Русия ухажва Румъния с цел вероятно да построи газопровода през нейна територия, вместо през България.
В рамките на визитата на Путин в България се предвижда шефовете на "Газпром" и на Българския енергиен холдинг да подпишат най-сетне споразумението за създаване на съвместно предприятие, което ще проектира, построи и управлява българската отсечка на „Южен поток”, посочва в публикация руското издание „Время новостей”.
Това ще стане почти три години, след като Русия и България подписаха междуправителствено споразумение. И в двете страни оттогава кабинетите се смениха, но в София дойде на власт лидерът на десноцентристка партия Бойко Борисов, който веднага замрази всички проекти за енергийно сътрудничество с Москва, стартирали по време на социалистическото управление. Русия убеждаваше България, заплашваше да я съди и да промени маршрута на газопровода с намек, че може да го отклони към Румъния, през лятото направи малка отстъпка в цената на газа (към 10-15 долара
за хиляда куб. метра). Доскоро обаче Москва не бе успяла да постигне осезаем напредък, пише всекидневникът.
При неофициална среща по случай своя рожден ден Путин дори се оплака от България на своя приятел, италианския премиер Силвио Берлускони. Последният обеща "да поработи дипломатически" с Бойко Борисов, за да престане той да прави спънки на "Южен поток". Доколкото италианската Eni формално все още остава партньор на "Газпром" в проекта, а г-н Борисов и синьор Берлускони се смятат за приятели, се казва в коментара на руското издание, озаглавен "Брак по италиански".
Не се знае със сигурност дали италианският премиер е удържал на думата си. След това обаче шефът на "Газпром" Алексей Милер наистина направи твърде плодотворно посещение в София. Той заяви, че България е склонила да създаде смесено предприятие още през ноември, а не да чака до февруари 2011 г., както е настоявала по-рано, пише изданието.
Няма обаче да е лесен животът на партньорите в този принудителен съюз. Много е голям рискът той да приключи с шумен развод или да се точи вяло с елементи на дребен саботаж, както се развиват нещата между "Газпром" и ЕНИ, коментира "Время
новостей".
Прекалено голямо е според вестника желанието на Брюксел да построи тръбопровод за газа от Каспийския регион, който да заобикаля Русия. Днешното българско правителство е силно ориентирано към Европейската комисия и Вашингтон; освен това, София е член на консорциума и потенциален транзитьор на "Набуко", припомня изданието.
Перспективите на двата други руско-български проекта - петролният и атомният, изглеждат още по-зле. Те очевидно нямат международен застъпник в лицето на Берлускони. Нещо повече, Бургас-Александруполис изобщо си е трън в петата за италианците, тъй като се конкурира за суровинни ресурси с техния проект Самсун-Джейхан през Турция, който заобикаля Проливите, пише "Время новостей".
Колкото до АЕЦ "Белене", България просто няма пари за нея, нито готов инвеститор, освен "Росатом". А София не желае да вземе кредит от Москва, водена от политически съображения.
Българите впрочем не се очертава да съберат пари и за финансиране на техните 50 процента от "Южен поток". Което допълнително застрашава нормалната дейност на съвместното предприятие, допълва "Время новостей".


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg