АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Русия е транспортирала около 15 млрд. куб. м. природен газ през Украйна в рамките на 2023 година. Това представлява под 8 на сто от общите руски газови доставки за Европа през рекордната 2019 година. Делът на Москва в европейския пазар на природен газ рязко намаля след нахлуването в Украйна през 2022 г., което подтикна ЕС да намали зависимостта си от руското синьо гориво.
Споразумението предвижда "Тотал Енержи" да доставя около 1,6 млрд. кубични метра годишно от 2027 г. Стъпката е част от плановете на Турция да се превърне в газов център на прага на ЕС. Наред с това Египет обсъжда с Кипър изграждането на 90-километров подводен тръбопровод за пренос на кипърско синьо гориво от офшорното поле "Афродита" към египетските производствени съоръжения в газовото находище "Зохр" в...
Търсенето на природен газ ще се увеличи с 2,5 на сто в световен мащаб през тази година или със 100 милиарда кубични метра. Това се прогнозира в най-новия доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ - IEA) относно пазара на синьо гориво, предаде ДПА.
Това се равнява на повече от една четвърт от сегашното годишно потребление на синьо гориво в страната, което през 2022 г. достигна 7,5 милиарда кубични метра. Споразумението ще започне да се прилага от 2027 г.
Годишната средносрочна прогноза за газовия пазар на МАЕ гласи, че глобалното търсене на синьо гориво е на път да се увеличава средногодишно с 1,6% от 2022 до 2026 г., което би било по-бавно от средногодишното увеличение с 2,5% между 2017 и 2021 г.
Постъпленията от нефт и природен газ на Русия, които са изключително важни за бюджета на страната, през първите 6 месеца на 2023 г. намаляват с 47% на годишна основа на фона на по-ниските експортни цени на петрола тип Уралс и на спада при износа на руско синьо гориво.
Мъск заяви в пост, че иска да промени логото на социалната мрежа и е провел допитване сред милионите си последователи дали биха одобрили промяна на цветовата схема на платформата от синьо в черно.
Промишлеността е формирала 25,% от крайното потребление на енергия в страните от ЕС през 2021 г. През август 2022 г. държавите от ЕС постигнаха споразумение за ограничаване на потреблението на синьо гориво с 15%.
Сред държавите, продаващи тръбен газ на Китай, Туркменистан все още заема първото място, като за посочения период е доставил синьо гориво за 2,42 милиарда долара, или с около 14 на сто повече спрямо същия период на 2022 г. Русия е била на второ място, следвана от Мианмар.
Норвежката държавна енергийна компания "Екуинор" ще се включи като доставчик на природен газ в инициативата на ЕС за общи поръчки за закупуването на синьо гориво, като целта е да бъдат сключени повече дългосрочни договори, обеща председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.