АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По последни данни на Териториалното статистическо бюро Юг (ТСБ Юг) е регистриан спад от един процент на средната брутна работна заплата в област Пловдив през третото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното, като тя става 1954 лева. За месец юли 2024 г. средното месечно възнаграждение възлиза на 1963 лв., за август - 1918 лв., а за септември - 1982 лева.
Изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области продължава, като постепенно делът на София в общия БВП на страната намалява. Въпреки това столицата запазва водещата си роля с 41% от БВП през 2022 г., или 68,7 млрд. лв., следвана от Пловдив и Стара Загора.
Инвестициите в индустриалната зона не само стимулират икономиката на общината, но и пряко подобряват живота на местните жители. Освен това общината и жителите категорично отхвърлят идеята за златодобив, за да запазят чистата си природна среда и да развиват туризма.
Инвестициите са по направленията от Коридор VIII София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна. Това включва всички вече изпълнени проекти и такива, които са в ход. Работим активно за финализиране на дейностите по изпълнението на проекта за жп връзката с РСМ от около 2,4 км, който е предвиден за финансиране по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027.
В пилотното издание на кампанията „Земята не пие лекарства“. Стотици хора от София, Пловдив и Варна се включиха и донесоха старите си лекарства на мобилните пунктове, които бяха разположени на паркинги на Kaufland в тези градове. Първенци във връщането на лекарства с изтекъл срок на годност са софиянци.
Най-скъпи в абсолютни числа остават имотите в столицата - средно по 1840 евро на квадратен метър. Веднага след София се подреждат Варна и Бургас - с цени от 1443 и 1300 евро на квадратен метър. В Пловдив средната цена надминава 1200 евро на квадратен метър, а имотите в Русе се оказват по-скъпи от тези в Стара Загора.
Ремонтните дейности ще се извършват едновременно с тези, които се извършват от българска страна; те ще започнат от средата на моста и постепенно ще се оттеглят към румънската страна, като блокираната зона ще бъде около 150 метра, където движението ще бъде насочвано чрез пътна сигнализация“, съобщават от ITPF Гюргево.
Достигането на нови, по-големи дълбочини в пристанищната зона ще осигури възможност за безопасно влизане и акостиране на по-големи кораби и е необходима предпоставка за бъдещото развитие на морските терминали.
Пет от проектите са за изграждане на железопътна и пристанищна инфраструктура. Други два са за техническа помощ за изграждане на жп връзка с летище Пловдив и за развитие на железопътен възел Пловдив.
Четири тематични зони ще оформят:✅ експозиционна платформа с водещи фирми-изложители;✅ b2b зона за контакти с бизнеси и търговци от цяла България и потенциални търговски партньори за европейския пазар;✅ семинари и дискусии с водещи лектори по полезни теми;✅ фермерски базар с прясна, чиста и вкусна храна.