АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Лондон обяви миналата година, че ще се присъедини към Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (CPTPP), което се смята за най-голямата търговска сделка за страната, след като тя напусна ЕС след референдума през 2016 г.
За зимния сезон са планирани 197 чартърни полети от Турция, Прага, Букурещ и Емирствата. От Великобритания и Ирландия ще са с над 38 000 седалки. 37 полета ще има от Израел с над 4000 седалки.
След представянето на програмата за преструктуриране пред синдикати в германските заводи, Томас Прецъл, председател на профсъюза в компанията, заяви, че ще бъдат засегнати 689 работни места в Германия и 1354 във Великобритания, Франция и Испания.
Забраната за влизане в центъра на столицата има за цел да подобри чистотата на въздуха и ще важи в периода на зимните месеци – от днес до 28 февруари 2025 г., и е приета с решение на Столичния общински съвет в края на 2022 г.
През октомври на месечна база свободните работни места за квалифициран труд растат с близо 9 на сто спрямо спад с 5 на сто през септември. През октомври свободните работни места са се увеличили с 11 на сто в САЩ и с 4 на сто във Великобритания, но растежът е много по-отчетлив в Мексико и Канада - съответно 22 и 18 на сто.
Инфлацията през октомври расте заради по-високите цени на газа и електричеството, макар и това да се компенсира от намалението на цените в секторите развлечение и култура, както и от спада на много цени на суровини за промишлеността.
Картата, известна като "Дойчландтикет" (Deutschlandticket), беше въведена през май 2023 г. и бързо стана хит след жителите на Германия. Приблизително 13 милиона души притежават такава карта, която до края на годината струва 49 евро месечно, а от догодина ще поскъпне до 58 евро.
На този фон в средата на месеца представители, които са запознати със ситуацията, съобщиха, че Рейчъл Рийвс се стреми да заложи в проектобюджета на Великобритания намаление на разходната част и увеличение на данъчните постъпления с до 40 млрд. британски лири.
За сравнение, държавите от региона като Гърция и Румъния имат успеваемост съответно 26% и 14%. Освен това страната е усвоила едва 22% от наличните средства по Плана, което отново е по-малко от средното за Съюза – 37%. Това значително изоставане поставя под въпрос дали България ще успее да изпълни всички заложени цели до крайния срок през 2026 година.
Първото е по отношение на Пътната карта за климатична неутралност и е свързано с второто плащане по НПВУ. България е единствената държава-член на ЕС, която е получила само едно плащане по ПВУ. Искането за второ плащане е входирано още през 2023 г. и не е изплатено, тъй като е свързано с определени реформи, които трябва да бъдат приети и Пътната карта е една от тях.