АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Синята карта на ЕС + видео
Винаги много съм искал да се преместя в Европа. Смятам, че в голяма степен това се дължи и на качеството на живота тук. Американецът Джейсън Креймър получава предложение за работа от белгийска фармацевтична компания през 2014 г. Идва да живее в Белгия по схемата на Синята карта на ЕС - един от едва 19 пристигнали по нея същата година.
Тя позволява на висококвалифицирани специалисти извън ЕС да работят във всички страни без 3 от блока.
Привличането на таланти не е лесно. Европа ще се нуждае от до 756 000 професионалисти в ИТ и около милион професионалисти в здравеопазването до 2020 г. Синята карта не е много добре позната. Не е широко популяризирана. Някои страни използват националната си система. А други просто не се възползват от предимствата на системата.
През 2015 г. са издадени едва 17 106 карти, най-вече в Германия. За да се засили привлекателността ѝ, Синята карта ще се получава по-лесно. Как? С по-нисък праг на заплатите. По-кратки договори за наемане. Помощ за висшисти в сектори, в които има липса на кадри. Това е схема, която не означава масова имиграция. Става дума за целева имиграция, която да запълва липси на добри кадри. С подновената Синя карта Европа се надява да привлече повече от най-добрите и най-умните в света.
Tweet |
|