АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През последните дни в австрийските медии се разгоря дебат около схемата за гарантиране задоволяването на основните потребности, прилагана в провинция Виена. Предисторията на дискусията са съобщенията в пресата за сирийско семейство със седем деца във Виена.
Международната организация по миграция каза, че почти 603 000 сирийски бежанци се завръщат в своите градове и села, включително от други места в Сирия или от Турция, Ливан, Йордания или Ирак.
Опустошителната война отне живота на над 320 000 души и стана причина домовете си да напуснат почти половината сирийци след избухването й през март 2011 година.
Въпреки споразумението за бежанците, постигнато през март миналата година между Брюксел и Анкара, през 2016 г. от Турция в Европа са пристигнали нелегално 2672 сирийски граждани, предава австрийската медия ORF. Германия е приела 1060 души от тях, следвана от Франция (438 души) и Нидерландия (409 души).
Сирийски емигранти, които пребивават трайно в Турция пращат в Сирия стоки, основно храни дневно в рамките на над $ 5 млн., съобщава Hurriyet daily news, като се позовава на представител на сирийската търговска асоциация.
Говорителят на сръбската армия Йован Кривокапич уточни, че 2275 души, основно сирийци, афганистанци и пакистанци, са били върнати обратно, откакто бяха въведени съвместните сръбско-български гранични патрули на 22 юли.
Според доклад на компанията броят на сирийските потребителите са скочили със 727% през първата половина на годината в сравнение със същия период на 2015.
Десетки граждани на Сирия, бягащи от конфликта в родината им, не могат да продължат пътуването си към Германия, въпреки че имат необходимите документи, за да направят това, пише баварският вестник Die Sueddeutsche Zeitung.
Европа сияеше като Обетована земя за мнозина, рискували живота си, за да достигнат до нея. Но мечтите им се удавиха в калните полета на Северна Гърция. Сега десетки сирийски бежанци отново поставят на карта съдбата си, тръгвайки на път, но този път в обратна посока - те плащат на контрабандисти, за да ги върнат назад към Турция, пише германският вестник Die Welt.
България е предоставила статут на закрила през миналата година на 5575 души, от които 5320 (95 на сто) са били сирийци. Това показват данни на Евростат. Останалите, получили убежище у нас, са били от Афганистан (160 души или 2.9 на сто) и хора без гражданство (95 души или 1.7 на сто).