АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Ерен Гюнхан Улусой, директор за Евразия в Международната асоциация на оперативните мелничари (IAOM), каза пред Анадолската агенция, че Турция е била ключов доставчик на брашно за Сирия по време на гражданската война, но износът е варирал в зависимост от геополитическата ситуация.


Демографските характеристики сочат, че става дума по-скоро за икономически мигранти, чиято основна цел е да се установят с придружаващите ги близки в развитите европейски държави, след което да изтеглят при себе си и останалите членове на своите семейства.


По-рано този месец стана известно, че преходното правителство в Сирия е увеличило митата, с които облага стоките, внасяни от Турция, с между 300 и 500 процента, засягайки сериозно износа на Турция за Сирия.


Увеличението, което според оценки ще струва 1,65 трлн. сирийски лири или около 127 млн. д. по текущ курс, ще бъде финансирано от съществуващи държавни ресурси, плюс комбинация от регионална помощ, нови инвестиции и усилия за размразяване на сирийски активи в чужбина.


Причина за тази ситуация е, че бившият режим на Башар Асад "все по-често" ги е използвал за военни цели, както и за покупките на хранителни продукти и горива.


Русия е водещ доставчик на пшеница за Сирия. От 1 юли насам руските доставки на зърнени култури за азиатската страна възлизат на 300 000 тона, посочва Интерфакс. Москва, която беше ключов съюзник на режима на Башар Асад, му отпускаше заеми, с които да плати доставките на руска пшеница.


Сирийският президент Башар ал-Асад е издал указ за 100-процентово увеличение на заплатите на държавните служители и пенсионерите наред с премахване на субсидиите за бензина. Според ООН над 90% от населението живее под прага на бедността.


Преди да избухне войната през 2011 г., Сирия произвеждаше около 4 млн. тона пшеница годишно, достатъчно, за да се изхранва и да изнася за съседните страни.


488 000 чуждестранни туристи са посетили страната през текущата година и властите работят, за да се превърне 2022-а в най-добрата година за сектора от началото на гражданската война през 2011 година.


Mнoгo ca пpичинитe зa това, но най-важна е 10-гoдишнaтa вoйнa и paзpyшaвaнeтo нa вaжнa инфpacтpyĸтypa. Mинaлaтa гoдинa имaшe cpив нa бaнĸoвaтa cиcтeмa и иĸoнoмиĸaтa и в cъceдeн Ливaн, ĸoйтo бeшe ocнoвният пpoзopeц зa cиpийcĸaтa иĸoнoмиĸa и мяcтo, ĸъдeтo cpeднaтa ĸлaca пaзeшe cпecтявaниятa cи.