АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В анализ на Министерството на финансите се посочва, че ускорението идва и от двата сегмента - на домакинствата и нефинансовите предприятия. Отбелязва се, че кредитите за домакинствата продължиха да се ускоряват, като нарастват с 19,6 процента на годишна база, при 19 процента през юни, въпреки че индикаторът за доверие на потребителите леко намаля поради влошени очаквания за икономическата ситуация в страната.
През следващата година лалетата в Нидерландия ще бъдат по-малко и по-скъпи. Производителите са засадили късно луковиците поради голямото количество валежи тази и миналата година, което предизвиква недости. "Никога досега не сме се сблъсквали с такава ситуация. Това не е просто удар, това е безпрецедентен удар", казва експерт.
Делът на финансовите посредници, които оценяват икономическата ситуация като незадоволителна, е намалял за сметка на повишение на тези, които я определят като задоволителна. Основно силно положителна оценка са дали само част от инвестиционните посредници (около една трета).
Продажбите на вино са паднали с повече от 15% през първото полугодие, като основна причина се сочи "затягането на коланите" от страна на потребителите заради несигурната икономическа ситуация.
Дългогодишната тенденция на ръст на екотаксите прекъсна по време на пандемията, а през 2022 г. е под въздействието на извънредната ситуация на енергийните пазари.
В тази ситуация фискалната политика трябва да постигне баланс между това да допринесе за намаляване на инфлацията и да не допусне забавяне на възстановяването. Това предполага по-скоро неутрална фискална позиция, отколкото експанзионистичния бюджет за 2024 г., посочват от МВФ.
Очакванията на домакинствата за бъдещата икономическа ситуация са се влошили значително. Индексът се е понижил до -42 пункта спрямо -38 пункта, докато индикаторът за миналата финансова ситуация е -77 пункта спрямо -76 пункта през предходния месец.
В публикация на страницата си във Фейсбук министърът прави сравнение на икономическата ситуация в Румъния преди и след присъединяването. В периода 2007-2022 г. Румъния е имала среден годишен ръст на икономиката (реално нарастване на БВП) от 3,04 процента, което е вторият най-висок ръст в региона след Полша (3,83 процента) и над средния за ЕС от 1,2 процента.
За една година пазарът е регистрирал 240 000 продажби по-малко спрямо 2022 година, ситуация, която се отнася практически за "цяла Франция".
Целият сектор обаче е в много трудна, дори опасна ситуация, предизвикана от сушата, която се отрази много негативно върху добивите, особено при царевицата и слънчогледа, съчетано с може би най-високите производствени разходи и като капак ниски цени, коментира Борисов. Цените на международните пазари за хлебната пшеница са рекордно ниски - 425 лв. за тон.