EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Скандалът "Газпром и Законът за енергетиката "

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Скандалът "Газпром и Законът за енергетиката "

mail08:00 | 11.05.2014прегледи 5126 коментарикоментари 0


Мира Лазарова

Главният прокурор, ДАНС и ЕК ще бъдат сезирани заради чужд натиск за промени в Закона за енергетиката, касаещи проекта "Южен поток". От Реформаторския блок обявиха, че разполагат с документ от 13 август 2013 година, съобщава БНР. Става дума за служебна бележка, предложение на компанията "Южен поток" - Транспорт за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, които вероятно са били внесени от двама български депутати. "По тази причина ние смятаме, че има намеса на чужда сила в българското законодателство и това е основателна причина да сезираме главния прокурор, ДАНС и ЕК, защото трябва да бъде проведено пълно разследване по този повод. Предстои гласуване на второ четене на законопроект, за който имаме основателни съмнения, че е изготвен някъде извън България срещу интересите на българските граждани и срещу интересите на ЕС; законопроект, който води до високи цени на газа, тока и парното."коментира Мартин Димитров.

Реформаторите напомнят, че през февруари тази година депутатите от БСП Явор Куюмджиев и Таско Ерменков внасят промени в Закона за енергетиката за т.нар. „морски газопроводи“. Според бившия енергиен министър Трайчо Трайков, тук става въпрос за национално предателство. Всичко, което се прави, за да се предотврати спазването на европейското законодателство, е с цел да има високи цени в частен интерес на една определена фирма-доставчик.Реформаторският блок настоява Министерството на икономиката и енергетиката да разкрият съдържанието на всички документи и ако има виновни, те да понесат отговорността си.

В петък РБ съобщи, че след задължително разпореждане на съда по Закона за достъп до обществена информация коалицията е получила достъп до протоколите, стенограмите и договорите за газопровода "Южен поток", които са съхранявани в Министерството на икономиката и енергетиката.
Ето подробности:
1/ С писма 99-00-480/28.08.2013 и Е-93-00-1304/28.08.2013 до МИЕ, компанията “Южен Поток Транспорт b.v.“ (с мажоритарен собственик “Газпром”) прави предложения за законодателни изменения в Закона за енергетиката във връзка с проекта "Морски газопровод-Южен поток".
2/ На 31.10.2013г. е подписан Протокол между “БЕХ” АД и “Газпром”, съгласно който Южен поток ще се изгражда при спазване на българското законодателство. Съгласно протокола, те НЕ се задължават да предоставят достъп на трети страни до тръбопровода за пренос на газ.
3/ На 19.02.2014г. с вх.номер 454-01-23 Т. Ерменков и Я. Куюмджиев от БСП внасят ЗИД на Закона за енергетиката, с който се предвижда изключение от правото на ЕС за т.нар. "морски газопроводи", в противоречие на Третия енергиен пакет, транспониран в действащия Закон за енергетиката. Съгласно законопроекта им, за такива "морски газопроводи" няма да се прилагат цели глави от закона: раздел IV от глава трета, глава четвърта, глава осма „а“, чл. 170, чл. 172 - 172е и чл. 197 и т.н.
4/ С писмо 12-00-372/3.04.2014 ДАНС и с писмо 04-04-32/28.03.2014г. МВР искат информация от Министерството на икономиката и енергетиката за действията по Южен поток.
По-късно в петък БСП и ДПС отрекоха, че промените в Закона за енергетиката са писани под натиск от руската страна, в частност от Газпром.  В комисията по енергетика няма натиск, няма писмо, твърди председателят й Рамадан Аталай /ДПС/. Според него няма упражнено външно въздействие и е несериозно да се мисли, че уважаваща себе си институция подготвя законопроекти под натиск, особено на страна извън ЕС. У нас се транспонират законите на Общността, увери той. Явор Куюмджиев от БСП, който е един от вносителите на енергийните поправки обясни, че той и колегата му Таско Ерменков не са имали външни експерти при писане на измененията в Закона за енергетиката и те са в изпълнение на европейските директиви.  Навсякъде в европейските закони има понятие "морски газопроводи", каквото нямаше досега у нас, допълни той, като обаче подчерта, че няма как да бъде задължен някой, който е собственик на тръба, извън ЕС, да спазва тези правила. Нали не очаквате, че ще искаме Афганистан да спазва третия либерализацонен пакет, риторично попита Куюмджиев.

Същевременно зам-министърът на икономиката Иван Айолов потвърди за "Дневник", че промените в Закона за енергетиката, с които се въвежда понятието "морски газопровод", са съгласувани с компанията "Южен поток Транспорт" с мажоритарен собственик "Газпром". "Разбира се, че са съгласувани. Но това не е тяхна инициатива и не е под тяхно давление", казва той за изданието, отговаряйки на въпроса дали поправките на Министерски съвет и на депутатите от БСП Таско Ерменков и Явор Куюмджиев, приети в началото на април, са съгласувани с руската компания.
Нов нюнс в ситуацията въведе премиерът Пламен Орешарски, който заяви, че не разбира мотивите на ГЕРБ за вот на недоверие към правителството заради енергетика и по специално провала на "Южен поток", защото проектът "Южен поток" не е български, уточни той. "Южен поток" не го строя аз. Ако го строях аз, приемам всички упреци. Опозицията достатъчно го забави. Достатъчно неизгодни условия, вярно, не бяха договорени, но оставиха такива условия като например 8% лихва, така че по-добре, да бъдат малко по-скромни. Пак ви казвам - този проект не е български.", заключи той.

Документацията по газопровода се съхранява през последните 7 години в Министерството на икономиката, като 678 са документите, архивирани под името "Южен поток". Повечето от тях не са свързани с икономически стратегии, финансови разчети или строителни изчисления. Най-често става дума за информация от дипломатически срещи, доклади от посолства и сведения за по-сензационни чуждестранни публикации по темата, отбелязва Дойче Веле.

Значителен брой от документите съдържат информация за срещи на български официални лица с представители на други балкански държави - не само със съседните Румъния и Сърбия, но и с Хърватия и с Република Сръбска в Босна, например, пише медията. Очевидно България не е била фокусирана само върху българската част от трасето или върху отстояването на проекта в Брюксел - тя е играла далеч по-активна роля в цялостното реализиране на руския газов проект, отбелязва радиото, като цитира Мартин Димитров. „Много от нещата, които прочетохме, ги знаем отдавна“, коментира той. „Но чак сега имаме нещо черно на бяло, чак сега можем да го докажем“, добавя икономистът и бивш лидер на СДС. Документите, получени след увъртане и отлагане от Министерството на икономиката и енергетиката, предлагат една безапелационна картина: от всичките четири последни правителства именно кабинетът на Пламен Орешарски се е посветил най-усърдно на каузата „Южен поток“, допълва Димитров. Само за първите три месеца на тази година министерството се е занимало с 86 документа, свързани с газопровода - точно толкова, колкото са се натрупали в същото министерство за цялата 2012 година./обновена


Тагове: закон, Газпром
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1790