АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Скандалът с ЕРП-тата продължава
Ако трите електроразпределителни дружества (ЕРП) не се издължат на НЕК до края на днешния ден, утре започваме процедура по отнемане на лицензиите им, заяви пред журналисти председателят на ДКЕВР Боян Боев.
Боев съобщи, че вече има и наказателни постановления за ЕВН и Енерго-Про в най-големия предвиден по закона размер от 1 млн. лв., а до края на седмицата ще има и наказателното постановление
на ЧЕЗ. В момента тече срокът за обжалването им, но оттук нататък действията на ДКЕВР ще бъдат за отнемане на лицензиите на дружествата, ако от тях не постъпят плащания, обясни Боев.
Прихващанията на средства от страна на ЕРП-тата са незаконосъобразни и те до момента са в размер на около 318 млн. лв. по информация на НЕК, посочи председателят на регулатора. В чл. 35 на Закона за енергетиката е записано, че има ли разходи, които следва да бъдат признавани за минал период, то те трябва да бъдат предявени пред ДКЕВР, обясни Боев. Той добави, че трите дружества имат претенции за разходи от минал период, но вместо да ги предявят пред ДКЕВР, те директно си ги прихващат и това е незаконосъобразно.
Каквито и да са и колкото и да са тези разходи, трябва да се представят пред ДКЕВР, категоричен бе Боев. Той посочи, че те трябва да бъдат представени в заявленията на дружествата за новия ценови период от 1 юли 2014 г. Крайният срок за подаване на заявленията е 31 март и дружествата още не са ги подали.
Периодът, в който дружествата твърдят, че имат неразплатени разходи, е от юли 2012 до юли 2013 г. , поясни Боев. "След като дружествата предявят пред нас тези разходи, ние следва да си свършим работата - да ги анализираме и ако тези разходи наистина са отчетени и са в същия размер, както твърдят дружествата, да видим как те ще рефлектират и ще рефлектират ли върху крайната цена", заяви Боев. По думите му анализът трябва да бъде комплексен - на всички разходи в системата, част от които са и въпросните суми, прихванати от ЕРП-тата.
На въпрос дали това ще доведе до увеличение на цените на тока за бита от 1 юли тази година, Боев не даде конкретен отговор. Боев каза в отговор на въпрос, че дружествата са поискали да им бъдат признати тези разходи още в заявленията си от миналата година, но когато са подавали заявленията ценовият период (до 1 юли 2013 г.) не е бил изтекъл и не са били отчетени всички разходи. Сега е моментът ЕРП-тата да предявят всичките си разходи, добави Боев.
Ако до вторник електроразпределителните дружества не се разплатят към НЕК, аз съм принуден да сезирам главния прокурор за евентуално престъпление от тяхна страна, а също така ДКЕВР има право да започне процедура по отнемане на лицензите и на трите дружества, каза Драгомир Стойнев, министър на икономиката и енергетиката, на семинар на БСП и на ПГ на „Коалиция за България” в Боровец. Министър Стойнев определи като доста притеснителен фактът, че електроразпределителните компании дължат на НЕК 320 млн. лв., защото енергийната система е част от националната сигурност и когато чуждестранни инвеститори си позволяват да не спазват българското законодателство, България трябва да предприеме действия. „Тези 320 млн. лв. са задържани неправомерно от електроразпределителните дружества против законодателството”, каза още министър Драгомир Стойнев.
Най-големият длъжник е EVN, каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. „Те започват да си прихващат в началото на 2013 г. с много малки суми, но от началото на тази година вече изцяло отказват да плащат на НЕК”, заяви Стойнев.
„Дълговете, това, което заварих в НЕК, наистина е доста притеснително. Ние равномерно вече плащаме на всички производители на електроенергия и затова всеки лев, който влиза в НЕК, е важен. Тук проблемът не е само в НЕК. Проблемът е, че вече ще се затрудни работата на всички ТЕЦ-ове, на всички производители на електроенергия, ще се затрудни работата и на българските миньори. Мисля, че тези електроразпределителни дружества си дават сметка какво правят с тези предприети от тях действия спрямо нашата енергийна система”, посочи министърът.
„Имах среща с отделни ръководства на наши институции. ДКЕВР вече е направила среща с всички електроразпределителни дружества и им е заявила, че до вторник те трябва да върнат по сметките на НЕК 318 милиона лева. Ако до вторник не ги върнат, според закона ДКЕВР могат да започнат процедура по отнемане на лиценза. Аз съм длъжен да сезирам и прокуратурата, тъй като считам, че наистина това е неоснователно, неправомерно действие от страна на електроразпределителните дружества”, обясни Драгомир Стойнев.
„Ако са виновни, трябва да си понесат своята отговорност. Нашето мнение и това на всички юристи е, че те не спазват закона и чуждестранните инвеститори трябва да разберат, че в тази държава трябва да се спазват законите. Седмицата ще бъде изключително напрегната, ще видим какви действия ще предприемем и дали те ще изпълнят своите ангажименти към НЕК и въобще към цялата система на енергетиката. Ако не го направят, ние сме длъжни да предприемем съответните действия”, допълни той.
Българска фотоволтаична асоциация (БФА) изразява силно безпокойство от процесите, които протичат през последните дни в българската енергетика, съобщиха от пресцентъра на асоциацията. С цел финансовото стабилизиране на енергийния сектор, предлагаме въвеждането на енергиен борд с подкрепата на Европейската комисия, Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), които могат да осигурят необходимото финансиране за преструктурирането, финансовото оздравяване и модернизирането на сектора при спазване и съхраняване на легитимните права и отчитайки интересите на всички участници в енергийния отрасъл.
Считаме за спешно необходимо привличането на авторитетни международни институции, които да подкрепят реформите в сектора и гарантират спазването на принципите на Третия енрегиен пакет, осигурявайки прозрачност и дългосрочна финасова стабилност на системата. Допълнителна гаранция за реформи би представлявало осигуряването на техническа помощ за ДКЕВР и назначаването на външен мениджмънт, който да управлява БЕХ АД и НЕК ЕАД в условията на публична отчетност и конкурентна среда.
Буди недоумение последователният отказ от реформа в сектора, както и забавеното с почти година въвеждане на пазарни инструменти съгласно европейските ангажименти на България, които могат да допринесат за законно финансово стабилизиране на енергийната система. Напротив, постъпателно се приемат решения, които са незаконосъобразни, дискриминационни и целят заобикаляне на европейските задължения, които има България.
Плащанията на ЕНЕРГО-ПРО към НЕК никога не са били спирани или забавяни. Компанията винаги е изпълнявала двустранните договори с НЕК и винаги е плащала коректно своите задължения. Всеки месец ЕНЕРГО-ПРО плаща навреме на НЕК за доставената енергия и на ЕСО за такса пренос и достъп високо напрежение, се казва в становище на ЕНЕРГО-ПРО. През месеците декември 2013 г. и януари 2014 г. плащанията към НЕК бяха намалени с размера на суми, които НЕК дължи на нашата компания за задължително изкупуване на енергия по Закона за енергията от възобновяеми източници. През споменатите месеци ЕНЕРГО-ПРО Продажби напълно законно прихвана сумите, които са дължими на компанията от НЕК по задължителното изкупуване на зелената енергия за периода от 1.7.2012 г. до 30.6.2013 г. Поводът за това, че нашата компания прихвана суми от НЕК бе факта, че Методиката за компенсация на разходите за зелена енергия, приета с протоколно решение на ДКЕВР №117/16.07.2012 г. бе окончателно отменена с решение на Върховен Административен Съд от 5.11.2013 г. На практика отмяната на Методиката от страна на ВАС означаваше, или органът, приел методиката (ДКЕВР) да даде указание как ще бъдат компенсирани разходите, направени за изкупуване на зелена енергия през периода от 1.7.2012 г. до 30.6.2013 г., или да бъде приложена старата методика, която действаше преди отменената. Тъй като ДКЕВР не даде указания, поради липса на избор, нашето дружество приложи старата методиката, при която НЕК следва да възстановява на крайните снабдители разходите за всеки мегаватчас произведена зелена енергия.
Тъй като НЕК не изпълни своето задължение да покрие дължимата на ЕНЕРГО-ПРО Продажби компенсация за разходи за изкупуване на зелена енергия, през декември 2013 и януари 2014 година ЕНЕРГО-ПРО прихвана общо 46,3 милиона лева. Прихващането беше извършено от текущите месечни суми, които компанията дължеше на НЕК за доставяната електроенергия.
Поради некомпенсираните разходи за изкупуване на зелена енергия през 2012 и 2013 г., ЕНЕРГО-ПРО изпадна в тежка финансова ситуация, която се усложни още повече през 2013 г. в резултат на поредицата от намаления на цената на електроенергията. Към декември 2013 г. ЕНЕРГО-ПРО Продажби бе натрупала загуби, които застрашаваха способността й да извършва лицензионната си дейност в нормален режим. /източник:БТА, агенция Фокус
Tweet |
|