АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Скандалът с "Уестингхаус" набира скорост
обновявана/ Споразумението с "Уестингхаус" рамкира само преговорите до сега за 7 блок в АЕЦ "Козлодуй". Това е първа стъпка от един маратон, който ни предстои, каза днес пред БНТ министърът на икономиката и енергетиката в оставка Драгомир Стойнев,. Същото той каза и два часа по-късно след заседание на ПГ на БСП. Нищо от това споразумение няма да доведе до финансови разходи от страна държавата, беше категоричен той. Това акционерно споразумение за създаване на едно бъдещо предприятие ще влезе в сила едва когато едно следващо правителство го одобри, така че да има приемственост, каза министърът на икономиката в оставка.
До момента нямаме финансов модел и договор за проектиране, доставка на оборудване и изграждане, подчерта Драгомир Стойнев. В този финансов модел става дума за създаване на бъдеща компания, поясни Стойнев. Това споразумение предвижда рамката на стъпките, които ще бъдат извършени от следващото правителство. Но ако финансовият модел не покаже добри стойности, които да са благоприятни за българската държава нищо няма да се случи. Но ние не казваме край – всичко е приключило. Ако следващото правителството не го потвърди, всичко приключва и точка, обясни Стойнев.
И ще платим една безумна цена, незнайно защо без анализи с обществена поръчка подчертавам. „Тоест има едно престъпление в обществено-политически план, който няма равен в историята на България. И рано или късно прокуратурата ще се занимае с този въпрос, може да не е с този главен прокурор и това ръководство, но тук ще е интересна позицията на Европейската комисия. Защото за същата процедура на тъмно „Южен поток” - Европейската комисия беше много категорична и се изказаха ред държави. Сега Европейската комисия също трябва да бъде толкова категорична и да спре проучвателните действия по 7 блок, защото без обществена поръчка и контрол това е абсурдно. Говорим за изграждане на ядрена мощност, което е въпрос от първостепенно значение за сигурността, не просто на района около Козлодуй, а на България като цяло и Румъния. Считам, че това правителство няма право да отива на такава стъпка, да загробва българските граждани и поколения напред и, че този процес трябва да бъде спрян веднага. А всичките, които имат някакви симпатии към БСП трябва да си дадат сметка нейният зам.-председател накъде я води”, заяви Румен Петков. Акционерното споразумение с Уестингхаус влиза в сила след одобряване окончателно от следващото правителство, съобщи вчера правителствената информационна служба. „По повод публикации и коментари в медиите във връзка с проекта за 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй, бихме искали да ви информираме, че на заседанието си на 30 юли 2014г. Министерският съвет прие решение, с което одобрява доклада на министъра на икономиката и енергетиката във връзка със сключване на Акционерно споразумение между „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД, „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД и „Уестингхаус Електрик Къмпани“ ЛЛС. Акционерното споразумение влиза в сила след одобряване окончателно от следващото правителство, в т.ч. на Споразумението за финансов модел и на Договора за проектиране, инженеринг, доставка и строителство, по съответния надлежен ред. Подготовката на последните два документа все още не е стартирала”, се казва още в съобщението. Същевременно АЕЦ "Козлодуй" разпространи официално съобщение. Ето какво гласи то:
В четвъртък изпълнителният директор АЕЦ „Козлодуй” Иван Генов отрече да има подписан договор с „Уестингхаус” за 7-блок. Попитан дали са поемали финансови ангажимент, Генов заяви, че сто пъти е давал отговор на този въпрос. „Никакви финансови ангажименти не се поемат. Не мога да ви разбера”, подчерта той. Също в четвъртък БЕХ отрече за провеждана среща за подписване на договор за 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй”. От партия "Зелените" настояват за яснота относно проекта за Седми блок на АЕЦ "Козлодуй". Те определиха проекта като "голяма измама“, за която българският данъкоплатец ще плаща дълго време. До момента се говори за сума от пет милиарда долара, което само по себе си започва да ни препраща към онези спомени за АЕЦ "Белене". Да не забравяме, че най-първото и най-важното - ние нямаме нужда от тази електроенергия, посочи Борислав Сандов от "Зелените". източници:БТА, БГНЕС, агенция Фокус
На 31 юли 2014 г. бяха потвърдени постигнатите договорености в рамките на преговорите по условията на Акционерно споразумение между „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД, „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД и „Уестингхаус Електрик Къмпани“ ЛЛС по проекта „Изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“.
Одобряване от следващото правителство ще бъде условие Акционерното споразумение да влезе в сила.
Това постановява решение от заседание на Министерски съвет от 30 юли 2014 г., на което бе одобрен доклад на министъра на икономиката и енергетиката във връзка със сключването му. Акционерното споразумение влиза в сила окончателно след одобряване от следващото правителство, в т.ч. на Споразумението за финансов модел и на Договора за проектиране, инженеринг, доставка и строителство, по съответния надлежен ред. Подготовката на последните два документа все още не е стартирала.
Преговорите по Акционерното споразумение са проведени и завършени в периода януари – юли 2014 г. от създадена със заповед № 92-04/4 от 16.01.2014 г. на Изпълнителния директор на „Български Енергиен Холдинг” ЕАД Група за управление на проекта.
Акционерното споразумение е етап от проекта „Изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“.
За влизане в сила на споразумението е уговорена поредица от предварителни условия, сред които решение на министъра на околната среда и водите за одобрение на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда; решение на Министерски съвет на България по чл. 45 от Закона за безопасното използване на ядрена енергия и получаване на всички разрешителни, прилагани в Европейския съюз и в България, необходими за реализацията на проекта.
В Акционерното споразумение се предвижда дяловото участие в проектната компания – „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД, да бъде в пропорция 70% за „АЕЦ Козлодуй” ЕАД и 30% за „Уестингхаус Електрик Къмпани“ ЛЛС.
Планира се проектът да се финансира основно от експортни кредитни агенции, имащи опит в енергетиката на България, както и с други международно приети финансови инструменти.
Споразумението е конструирано по начин, предоставящ множество защити за българския акционер. Разработването на проекта е разделено на отделни етапи и инвестиционните решения на акционерите за всеки етап са обвързани с изпълнението на ключови предварителни условия – национални и европейски законови изисквания, финансови и търговски условия и др.
Преди изпълнението на ключовите условия и получаване на потвърждение от различните финансови институции за отпускането на финансов ресурс за проекта няма да се поръчва оборудване и да се извършват строителни дейности.
В споразумението не са дискутирани държавни гаранции и дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия.
За избор на строител на новата ядрена мощност се предвижда да се проведе открит международен търг.
След съгласуване с „Уестингхаус Електрик Къмпани“ ЛЛС, което предстои, Акционерното споразумение ще бъде публикувано в сайта на „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД. Официално съобщение направи и американската компания:
Тя отбеляза, че след консултации с всички български политически партии, е подписала акционерно споразумение за разширяване на ядрените мощности в АЕЦ "Козлодуй". Това и всички бъдещи споразумения по проекта ще бъдат одобрявани от следващите български правителства, съобщиха от компанията. Ядреният реактор на "Уестингхаус" АР1000® беше избран от българската страна. През декември 2013 г. страните влязоха в ексклузивни преговори, последвали предпроектно проучване за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", проведено след търг. "Уестингхаус" ще предостави цялото оборудване за реактора, проектирането, инженеринга и горивото за него. През следващата година "Уестингхаус" ще проведе конкурентен търг, в съответствие с българските и европейските правила за провеждане на обществени поръчки, за изграждането на реактора. Очаква се в процеса на строителството да се включат български и международни строителни компании. Планира се реакторът АР1000® да влезе в експлоатация до 2023 г. Като базова мощност с нулеви въглеродни емисии, блокът ще отговаря на изискванията на българското и на европейското законодателство за конкурентоспособна и нисковъглеродна енергия за следващите 60 години.
Tweet |
|