АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Френският стартъп Agriloops се справи с предизвикателството, като предложи иновативни и устойчиви решения за производството на скариди и отглеждането на зеленчуци, благодарение на авангардната технология за аквапоника в солена вода.


Определени зони в района на Констанца вече са дадени на концесия за такава дейност. Това означава, че от тази година румънците ще имат производство на миди, скариди и няколко вида риба, които в момента се внасят от Гърция и България.


Първият избор е за ципурата, но освен нея, в столицата най-купуваните видове риба са лаврак и сьомга. София е и градът, в който се купува най-много риба. Най-предпочитаната риба в Пловдив е пъстървата, следвана от ципурата. Във Варна и Бургас много търсени са морските дарове - скариди и миди, а от рибите отново най-желана е ципурата.


Изследователите изчисляват, че до 2050 г. покачването на морското равнище ще наводни значителни части от крайбрежието на Бангладеш, където се отглеждат скариди, докато по-високите температури ще засегнат качеството на водата в езерата.


Тя ще бъде в свищовското село Българско Сливово. Мащабната инвестиция е на фирма “Биляна” ООД и е в размер на 1 416 123 лв. Средствата за изграждането ѝ са осигурени по проект, финансиран по Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020.


Прясна риба от чистите води зад полярната окръжност – от Исландия и европейския дял на Атлантическия океан до Аляска, както и допълнение на гамата от сурови и бланширани скариди ще включва вече обогатеният рибен асортимент на МЕТРО България.


В cвищoвcкoтo ceлo Бългapcкo Сливoвo ce пoдгoтвя изгpaждaнeтo нa пъpвaтa бългapcкa фepмa зa oтглeждaнe нa cкapиди. Инвecтитop e мecтнaтa фиpмa “Билянa” ООД, кoятo e c пpeдмeт нa дeйнocт cвинeкoмплeкcи.


Заводът ще започне работа през м. юни т.г. с производство на мариновани скариди, раци и други рибни деликатеси. Това е първа инвестиция в града от 20 години.