АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Скептицизъм към 4-дневна работна седмица
Скорошно проучване, проведено от The Harris Poll, установи, че 82% от работещите американци биха предпочели по-дълги работни дни, ако това означава да имат поне още един почивен ден, става ясно от доклад, цитиран от New York Post и BusinessInsider. 71% от анкетираните смятат, че биха били по-ефективни, ако седмицата бъде съкратена с ден.
По време на пандемията съображенията за работа от дома и поддържане на баланса между професионален и личен живот станаха много по-важни и заслужават внимание. И докато почти всички работещи се адаптират към новата реалност, породена от коронавируса, те очакват и по-добри професионални условия.
Идеята за 4-дневната работна седмица се появява още миналата година по това време, когато анкета на Marketplace-Edison Research установява, че 63% от американските служители подкрепят това предложение.
Според проучването Harris Poll, към което се включиха с отговори 1 965 възрастни в САЩ 29 до 31 май, 48% от тях заявиха, че ще се върнат в офиса, след като правителствените указания разрешат, а 39% от жителите на градските райони казват, че смятат да се преместят да живеят в по-малки населени райони.
4-дневната работна седмица постоянно набира популярност, а пандемията съвсем ускори този ръст. Други проучвания показват, че този тип на работа би увеличил ефективността, а с това и удовлетвореността и на работниците, и на ръководителите. Клонът на Microsoft в Япония отчете 40% увеличение на продуктивността, след като изпробва този тип график.
Въпреки нарастващия ентусиазъм за 4-дневна работна седмица, резултатите от анкетите, показващи нейните ползи, и компаниите, които изпробват предложения модел, повечето фирми в световен мащаб все още са скептични.
Tweet |
|