EUR 1.9558
USD 1.9014
CHF 2.0853
GBP 2.3450
CNY 2.5935
you tube
mobile version

Скептицизъм към финансирането на зеления преход

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Скептицизъм към финансирането на зеления преход

mail13:12 | 08.01.2025прегледи 170 коментарикоментари 0


Финансовият сектор в България е резервиран към идеята за активно включване във финансирането на зеления преход, включително чрез създаването на иновативни инструменти за зелени инвестиции от страна на частните пенсионни фондове и застрахователите. Това става известно от редовното изследване на Министерството на финансите "Финансов сектор: оценки и очаквания", публикувано на сайта на ведомството.

В последното издание Министерство на финансите пита финансовите посредници у нас дали според тях българският финансов сектор може да се включи активно във финансирането на зеления преход, включително чрез инвестиране в зелени инвестиции от страна на частните пенсионни фондове и застрахователите. Идеята е по този начин да се активират т. нар. неактивни пари или казано с други думи - спестяванията на домакинствата, като натрупани средства за пенсия, депозити и прочее.

Две трети от анкетираните (67 на сто) изразяват резерви към идеята, като те са насочени по-скоро към описаните пречки пред зелените инвестиции. Според отговорите, за успешни кампании за финансиране на подобни проекти не е наличен необходимият капацитет (административен и институционален), пише в изследването.

Различните степени на развитие на капиталовите пазари в отделните държави, както и различното поведение на инвеститорите и спестителите в икономиката предполагат от една страна разработването на подходящи в това отношение финансови инструменти. От друга страна, съответните финансови инструменти следва да бъдат представени адекватно на потенциалните инвеститори (вкл. индивидуалните). Не на последно място е и ролята на институциите за повишаване на общата финансова грамотност на населението, се посочва в проучването.

Именно финансовата грамотност е основната пречка пред активирането на т.нар. неактивни пари на домакинствата според 20 на сто от участниците, които приемат идеята по-скоро положително. Оставащите 13 на сто подкрепят силно подобен подход и считат, че капиталовият пазар има необходимия потенциал да подкрепят зеления преход, става известно от проучването.

Допитването на Министерство на финансите е в контекста на лансираната от европейските институции идея да се използват спестяванията на домакинствата, т.нар. от тях "неактивни пари" в посока финансиране на Зелената сделка, като същевременно се ангажират частните пенсионни дружества и застрахователите, където също са вложени известна част от тези спестявания.

Изследването на Министерството на финансите е осъществено на базата на анкети. Събраните отговори са получени до 25 октомври 2024 г. Участници в анкетата остават анонимни и не се оповестяват публично.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2156