АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Никъде в Европа токът не е толкова скъп, колкото в Германия. По официални статистически данни домакинство, състоящо се от три или четири души, е плащало през 2024 година 40 цента за киловатчас. В Ирландия и Дания цената е била 37 цента, в Чехия, Белгия и Италия - 33. В Унгария и България цената е била 10 цента за киловатчас.
Това показа репортерска проверка в магазинната мрежа на Варна. В зависимост от производителя цената на типовия хляб е минимум 1,75 лева. „Добруджа“ може да се купи и за 1,55 лева, като хлябът е 650 грама. „България“ вече е над 2 лева. Пълнозърнестият е поне 2,40 лева, а цената на специалните хлябове надхвърля 3 лева.
Реалното индивидуално потребление (AIC) на човек от населението е представено чрез индикатора стандарт на покупателната способност (СПС - PPS). Този показател позволява да бъде извършена оценка на стандарта на живот на домакинствата в дадена страна, уточнява Евростат.
Много от тези сирийци обаче вече са си изградили живот в Германия и нямат намерения да напускат страната. Работодатели, синдикати и бизнес асоциации подчертават колко необходими са тези хора на фона на сериозния недостиг на работна сила в най-голямата европейска икономика.
Най-смъртоносен и "скъп" е бил ураганът "Хелън", достигнал скорост на ветровете от 225 км/час. Той е причинил смъртта на над 200 души и е нанесъл щети за 56 милиарда долара, преминавайки през няколко американски щати.
Те вече са официално включени в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. В града има над 300 щанда за наденички, а в изминалите няколко години този вид улична храна изживява своя ренесанс и е все по-търсена. Новият им статут подчертава значението им като място за срещи, кулинарно разнообразие и просто виенски начин на живот.
Асоциацията по рециклиране на текстил е изчислила, че пет пъти теглото на НДК - над 100 хил. тона – толкова текстил изхвърляме годишно в България. Едва 2% от тях се рециклират, а статистиката сочи, че между 50 и 70% от събраните дрехи и другите текстилни продукти в Европа са годни за употреба.
Повечето българи (71 %, подобно на средното за ЕС) твърдят, че са осведомени за мерките, които могат да предприемат, за да успеят да приспособят своя дом и начин на живот. В същото време, мнозинството (55 %, сравнено със средното в ЕС от 60 %) не са наясно с обществените субсидии или финансовите стимули, предвидени за подкрепа на подобни усилия.
Произхождаща от Централна Азия, маслината отдавна носи дълбоко историческо и символично значение. Представен като символ на нов живот в Библията, когато гълъбът донася на Ной маслинова клонка след потопа, днес плодът продължава да заема почетно място в ежедневната трапеза на домакинствата.
Новите данни на Евростат за ученето през целия живот (УЦЖ) на възрастните хора (25-64 г.) показват, че и през 2023 г. България е на дъното в ЕС.