АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Гърция прогнозираше растеж от 2,9 процента в началото на годината, докато страната продължава да излиза от дългова криза, която продължи десетилетие и едва не я доведе до излизане от еврозоната. Прогнозата беше намалена на 2,5 процента през април също заради забавяне на икономиката на ЕС като цяло.
През периода януари - юни 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 5.0% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 26 929.5 млн. лева. През юни 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 0.3% спрямо юни 2023 г. и е на стойност 4 714.4 млн. лева.
Според проучване на Националната банка на Гърция въпреки постигнатия през последните 5 години напредък гръцкият износ остава слаб, но пазарите на Обединеното кралство и Северна Америка стават все по-важни, въпреки че останалата част от ЕС остава основната дестинация за гръцките продукти.
Отчита се по-слаб от очакваното растеж от 2,5 на сто през второто тримесечие на фона на продължаващото вече година затягане на паричната политика. БВП за второто тримесечие е нараснал с 0,1 на сто спрямо предходното тримесечие с отчитане на сезонните и календарни колебания, показват данните на турския статистически институт.
Новите поръчки към руската промишленост продължиха да се увеличават през юли на фона на подобрения в условията на търсене и привличането на нови клиенти. Темпът на нарастване на новите поръчки обаче се забави до минимум от година насам.
На годишна основа (спрямо второто тримесечие на 2023 г.) БВП на Евросъюза се увеличава с 0,7 на сто, а при страните от валутния съюз нараства с 0,6 на сто.
Американската икономика е нараснала през първото тримесечие с 1,4 на сто на годишна база, което е най-слабия растеж от пролетта на 2022 г., сочат ревизирани правителствени данни. Предходните бяха отчели растеж от 1,3 на сто.
Сред страните от ЕС, за които са налични данни, най-голямо годишно увеличение на производството в сектор "Строителство" е отчетено в Унгария (+15,6 на сто), Румъния (+13,2 на сто) и Португалия (+6,8 на сто).
Брутният вътрешен продукт се е увеличил с 0,5% през първото тримесечие, след като е останал без промяна през последното тримесечие на 2023 г.а и след корекция на очаквания по-рано спад от 0,1%. По отношение на разходите потреблението е нараснало с 2,1% през тримесечието, а обществените разходи - с 1,9%.
Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, докато в промишлеността е регистрирано понижение.