АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
АИКБ: Ново райониране на България ще осигури по-справедлив достъп до европейско финансиране и ще насърчи инвестиции в по-слабо развитите райони.
Министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова подписа протокола за увеличение на капитала на „Български пощи“ ЕАД с 50 млн. лева. Това е много важна стъпка за оздравяването, подобряване на ликвидността и платежоспособността на компанията. Решението е определящо за бъдещото развитие на дружеството и за гарантирането на пощенските услуги в труднодостъпни и слабо населени места.
Китайското правителство планира да наеме 7000 пенсионирани учители за работа в слабо развитите райони на страната тази година, съобщават от Министерството на образованието . Акцията за набиране на персонал е част от план за действие, който правителството стартира през 2018 г. за подобряване на качеството на образованието в селските райони.
Икономиката на Германия, най-слабо представящата се голяма икономика за миналата година, е в процес на възстановяване, следствие на високите разходи за енергия, слабите поръчки в световен мащаб и рекордно високите лихви по кредитите.
Коефициентът на безработица обаче се променя слабо заради увеличаване на активното население, имиграцията и недостиг на работна ръка в определени сектори.
Богатите страни извличат финансова изгода от ангажиментите, които са поели да предоставят по 100 млрд. долара годишно на по-бедните държави. Целта е по-слабо развитите икономики да ги инвестират в технологични решения за намаляване на емисиите от вредни газове в атмосферата и да финансират инициативи, които да им помогнат да се справят с екстремните климатични явления.
На годишна база най-голямо увеличение на цените е отчетено в образованието (103,86%), ресторантите и хотелите (95,82%) и транспорта (89,39%). Облеклото и обувките са регистрирали най-слабо нарастване на цените с 51,2%, следвани от телекомуникациите с 55,4% и жилищата - 55,55%.
Докато при храните като цяло поскъпването е сходно и вече е по-слабо от общия индекс, в България свинското месо поскъпва с 6,4%, докато в еврозоната – средно с 2,5%. Режийните разходи за дома – вода, електричество, отопление – в еврозоната нарастват с 0,6%, у нас с 3,1%.
През 2023 година в 22 общини – с две повече в сравнение с 2022 година – няма аптека –. В още 42 общини пък има само една. Общият брой на аптеките за 2023 година слабо намалява до 3252 (от 3296 през предходната година) по данни на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ).
Промишлеността в цяла Европа намали търсенето на електроенергия през 2022 г., тъй като цените скочиха, когато Русия намали доставките на газ след нахлуването си в Украйна, а ядрените централи на Франция бяха засегнати от производствени прекъсвания.