АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според изданието "Економика" става дума за британско-нидерландския производител на стоки с широко потребление "Юниливър" (Unilever), който ще затвори фабриката си за сладолед във Велико Търново и продукцията ще бъде преместена в Румъния, отбелязва телевизията.


Сладолед с вкус на препечен хляб, бонбони от облепиха, шоколад с магданоз, трюфели с хрян, пралини от цвекло или такива с анасон или бира, шоколадови статуетки "Оскар" са само част от изненадите тази година.


Германия е била водещ производител на сладолед през миналата година сред държавите от ЕС (620 млн. литра сладолед). Следват Франция (591 млн. литра сладолед) и Италия (571 млн. литра сладолед).


Производителите на всевъзможни стоки – от сладолед до почистващи препарати, повишават цените си с твърдението, че това се дължи на нарасналите разходи, след като войната в Украйна оскъпи енергията и други суровини дори повече от пандемията.


Увеличение от 14.3% се наблюдава в групата „Храни и безалкохолни напитки“ поради увеличение основно на цените на: хляб и зърнени храни; месо, риба, мляко - сирене и яйца; масла и мазнини; плодове, зеленчуци; захар – шоколад - бонбони – сладолед; храна, некласифицирана другаде, кафе – какао - чай, минерална вода - освежителни напитки - плодови сокове.


Щандовете за сладолед на прочутия фестивал в Мюнхен имат право да продават топло вино от неделя. Решението на организаторите е в отговор на прогнозите за студено време.


През 2019 г. ЕС е произвел повече от 3 млрд. литра сладолед, което представлява 6% увеличение спрямо предходната година. За същия период държавите-членки на ЕС са изнесли 222 хил. тона сладолед за страни извън ЕС на обща стойност €723 млн.


Сред големите производители на сладолед в ЕС са били също Великобритания и Испания със съответно 328 млн. литра и 307 млн. литра. На дъното на класацията е Словакия с малко над 175 хил. Литра, Австрия с 2,7 млн. литра и Естония с 20,3 млн. литра.


На българския пазар присъстват десетки производители. В летния сезон много от тях откриват павилиони за продажба на насипен сладолед. Този вид ледено удоволствие е най-оборотен и заема значителен дял от търговския оборот.


Промените ще засегнат 72 служители, на които ще бъдат изплатени пакети с обезщетения, надвишаващи законовия минимум. На част от работниците ще бъде предложена и възможност за преместване в други фабрики на „Фронери” в чужбина.