EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

След СЕТА - какво предстои за ЕС?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

След СЕТА - какво предстои за ЕС?

mail11:31 | 25.01.2017прегледи 1370 коментарикоментари 0


zoom_sssКомисията по международна търговия на ЕП гласува на 24 януари позицията си относно Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (СЕТА) с Канада. То обаче далеч не е единственото, по което Европа работи в момента - различни договори са в процес на изготвяне със страни по целия свят, като всички те се нуждаят от одобрението на Европейския парламент, за да влязат в сила. Прочетете на какъв етап са преговорите с отделните страни и какъв е смисълът от споразуменията.

Много видове споразумения, обща цел

Европейският съюз сключва различни видове търговски договори с различните страни - в някои случаи те се наричат споразумения за асоцииране, за партньорство или за сътрудничество. Целта им обаче е една - премахване на препятствията пред търговията, което открива нови възможности за бизнеса и стимулира създаването на работни места.

В редица случаи става въпрос за намаляване на митата, с които се облагат вносните стоки. В други случаи митата се премахват изцяло и се определят еднакви мита за вноса на стоки от трети страни.

Уеднаквяването на изискванията към определени видове стоки също е много важно за насърчаване на търговския обмен, тъй като това гарантира, че стока, произведена някъде другаде, отговаря на стандартите на местния пазар.

Освен всичко друго, ЕС се стреми и към сключване на споразумения за насърчаване на инвестициите. Това може да стане с двустранно или многостранно приемане на общи правила как да се процедира при възникване на спорове между дадено правителство и инвеститори от друга страна.

СЕТА

Преговорите с Канада за насърчаване на търговията и инвестициите приключиха през септември 2014 г., а подготвеното споразумение бе подписано през октомври 2016 г. Европейският парламент също ще трябва да го одобри, преди то да влезе окончателно в сила. Парламентарната комисия по международна търговия гласува относно СЕТА на 24 януари, след което въпросът ще бъде подложен на гласуване в пленарна зала. Ако бъде одобрено, споразумението може да влезе в сила през тази година.

Европейският съюз се подготвя за приемането на още споразумения.

Споразумения, по които преговорите са приключили

СЕТА не е единственият договор, който е готов, но все още не е влязъл в сила. Такива са също споразуменията със страните от Източна Африка, Еквадор, Сингапур, Виетнам и страните от Западна Африка.

zoom_sss

Вижте с кои страни ЕС води преговори за споразумения за свободна търговия (щракнете върху изображението, за да увеличите)

Текущи преговори

Споразумението със САЩ за трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) е един от договорите, който е в процес на преговори. ТПТИ предизвиква много спорове заради опасенията от понижаване на изискванията към определени видове стоки, както и заради клаузата за разрешаване на инвестиционни спорове. От юли 2013 г. са проведени 15 кръга преговори между ЕС и САЩ.

В Азия на дневен ред са споразумения с:

Малайзия (преговорите са напреднали, но решаването на най-сложните въпроси предстои)

Индонезия (следващият кръг от преговорите ще се проведе на 24-27 януари 2017 г. в Индонезия)

Тайланд (до момента са се провели четири кръга преговори, но за момента няма нови запланирани)

Филипините (следващият кръг от преговорите трябва да се проведе в средата на февруари 2017 г.)

Япония (съществува вероятност преговорите да приключат в началото на 2017 г.)

Мианмар (четири кръга преговори са проведени, но за момента не е определена дата за следващите)

Индия (в момента няма преговори, но продължават дискусиите по нерешените въпроси)

В Латинска Америка се водят преговори със страните от Меркосур (следващият кръг преговори ще се проведе през март в Буенос Айрес) и с Мексико (вторият кръг предстои през април в Брюксел).

Със страните от Южното Средиземноморие и Близкия Изток се договарят различни видове споразумения, включително споразумения за асоцииране с осем страни, които се очаква да стимулират търговията с промишлени стоки. Освен това текат консултации с отделни страни за разширяване на споразуменията в области като селското стопанство и хармонизиране на промишлените стандарти.

Водят се преговори за улесняване на инвестициите между ЕС и Китай. Процесът бе стартиран през ноември 2013 г., а последният кръг от преговори се проведе през септември 2016 г.

Многостранното споразумение за търговията с услуги (TiSA) също е в процес на преговори между 23 страни-членки на Световната търговска организация, сред които е и ЕС. Заедно страните в преговорите представляват 70% от световната търговия с услуги. Към момента са проведени 14 кръга преговори, като все още предстои да бъде взето решение за следващите стъпки.

Ролята на Европейския парламент

Договорът от Лисабон определя, че Европейският парламент трябва да даде съгласието си, за да може дадено търговско споразумение да влезе в сила. Депутатите настояват също така да получават актуална информация по хода на преговорите.

Парламентът вече показа, че не би се поколебал да наложи вето, ако съществуват сериозни опасения относно условията на дадено споразумение. Например, той отхвърли Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (АСТА) през 2012 г.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg