АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
След убийството на Хашоги
Разкритията, направени от Рияд, който обяви, че журналистът Джамал Хашоги е починал при юмручна схватка в саудитското консулство в Истанбул, целят да защитят саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, чиято власт до този момент изглеждаше непоклатима, смятат анализатори, отбелязва Франс прес.
След съобщението за съдбата на Хашоги саудитската монархия обяви уволнението на двама висши съветници на принца, както и на трима представители на разузнаването. Бяха арестувани и 18 заподозрени саудитци, припомня агенцията.
Саудитската агенция по печата, цитирайки саудитската прокуратура, съобщи първо, че разговорите между Хашоги и онези, с които се е срещнал той в саудитското консулство в Истанбул са прераснали в ръкопашна схватка, в която е починал журналистът. Саудитският главен прокурор Сауд ал Моджеб също публикува съобщение, в което се казваше: "Разговорът, който се проведе между него и хората, които го посрещнаха в консулството в Истанбул, прерасна в спор и юмручен бой с гражданина Джамал Хашоги, което доведе до неговата смърт. Нека неговата душа почива в мир." В съобщението не се уточняваше къде се намира тялото на Хашоги. Турски следователи продължават разследването си и претърсват гора близо до Истанбул. Турция каза, че ще разкрие всичко относно съдбата на саудитския журналист.
Али Шихаби, директор на мозъчен тръст, смятан за близък до властта в Рияд, обаче даде друга версия на събитията в консулството в Истанбул. "Хашоги е умрял от задушаване по време на физически сблъсък, а не в юмручен бой", каза той.
По-късно саудитското министерство на информацията каза в изявление на английски език, че дискусиите в консулството са "възприели негативен обрат", довел до кавга, която пък е довела до смъртта на Хашоги и до "опит" от хората, които са го разпитвали да "укрият онова, което се е случило".
Досега Рияд твърдеше, че Хашоги, който влязъл в консулството на 2 октомври за административни процедури, е излязъл оттам. Рияд досега определяше като неоснователни обвиненията на турски представители, че журналистът е бил убит в сградата.
Потвърждавайки смъртта на Хашоги, Саудитска Арабия обяви и уволнението на съветника по медийните въпроси в кралския двор Сауд ал Кахтани и на заместник-ръководителя на разузнаването Ахмед Асири. И двамата бяха част от приближеното обкръжение на престолонаследника принц Мохамед бин Салман.
Освен криза в доверието към Саудитска Арабия, аферата Хашоги подхрани и спекулации, че престолонаследникът може да бъде отстранен от властта от членове на кралското семейство, подразнени от неговите злоупотреби. Но според анализатори тази опасност изглежда смекчена. Принцът, който е на 33 години, се радва на несравнима власт и само баща му, 82-годишният крал Салман, може да го отстрани, казват специалистите. А днес монархът публикува кралски указ за съставянето на министерска комисия, ръководена от принца за реорганизация на разузнавателните служби. Това се възприе като индикация, че той иска принцът да запази мястото си.
Кризата с Хашоги подтикна също така краля, който беше поверил, както изглежда, текущите дела на престолонаследника, да умножи дипломатическите контакти, по-специално с Турция и със САЩ.
Кралят именно нареди и отстраняването на двамата висши саудитски представители. За анализатора Кристиан Улрихсен от Института Бейкър към Университета Райс в САЩ уволнението на двамата представители е "възможно най-близкото доближаване до престолонаследника". Според консултативната компания за оценка на рисковете Юрейжа груп решението за отстраняването на двама представители на приближения кръг на принца цели да покаже действително желание за "даване на обяснения", като същевременно принцът бъде отдалечен от убийството.
"Ще е интересно да се види дали тези мерки ще бъдат достатъчни. Ако разкритията на допълнителните детайли за смъртта на Хашоги продължават да идват капка по капка, то нищо повече няма да може да защити престолонаследника", казва Улрихсен.
Американският президент Доналд Тръмп, както изглежда, също подкрепи принца, като прие бързо саудитското обяснение за смъртта на Хашоги и го определи като много важна стъпка.
В. "Вашингтон пост", на който Хашоги беше сътрудник, написа, че ЦРУ е подслушало разговори на турски представители, доказващи, че журналистът е бил зверски убит от саудитски агенти, които после са разчленили тялото му. ЦРУ отрече обаче да е слушало записи на турски представители. Според "Ню Йорк таймс" в случилото се бил замесен саудитски агент, идентифициран от Турция като придружаващ саудитския престолонаследник по време на пътуванията му зад граница. Замесени били и трима други агенти, свързани със саудитските служби за сигурност и високопоставен съдебен лекар, посочва изданието.
Tweet |
|