АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-голямо е поскъпването на квадратния метър в областните градове Видин, Кюстендил, Ловеч и Сливен, където за поредна година се отчита покачване от над 20%. Причината за това е най-вече догонващата тенденция за региони, в които развитието на пазара е изоставало преди това.
В Сливен ще бъдат показани първокачествени български продукти и модерно животновъдство. Денят на Българския производител ще се проведе на 18 и 19 октомври 2024 г., на изложбените площи до разклона за с. Мечкарево.
На българския щанд се представиха 5 родни компании, членове на Асоциация "Традиционни български консерви". Това са „Балкан Агрикалчарал“ ЕООД, „Дерони“ ООД, „Фрукто Сливен“ АД, „Харвеста“ ЕООД и „Bulgarian Wild Mushrooms“ Ltd.
Индексът на цените на производител в селското стопанство за второто тримесечие на 2024 г. се понижава с 3.4% спрямо същото тримесечие на 2023 г. в резултат на спад на индекса на цените на продукцията от растениевъдство - с 3.8% и на продукцията от животновъдство - с 3.0%.
Максималният размер на помощта ще се увеличи от 50 % на 60 % от допустимите инвестиционни разходи в Стара Загора и в части от областите Сливен и Хасково, и от 60 % на 70 % в части от област Ямбол.
През 2023 г. средната цена на сделките с ниви в област Сливен достига 1389 лв. за един декар, което е ръст от 15,4 процента спрямо 2022 година. Това съобщиха от Териториалното бюро - Югоизток.
Транспортният министър Георги Гвоздейков каза , че вторият медицински хеликоптер ще бъде позициониран на летище Бършен до Сливен. С двата хеликоптера се осигурява покритие на около 90% от страната.
Според земеделския министър се предвижда изграждане на площадки в райони, където към момента няма защита. Към Регионалната дирекция за борба с градушките в Старо село, област Сливен, се предвижда да бъдат изградени още 7 ракетни площадки, а към Регионалната дирекция за борба с градушките в Долни Дъбник, област Плевен, още 4 ракетни площадки.
Те са областите Перник, Кюстендил, Стара Загора и още 10 общини, свързани с Маришкия басейн: Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа.
Проектите, одобрени за подкрепа, са в десет града: Русе, Шумен (два индустриални парка), Свищов, Ловеч, София, Бургас, Стара Загора, Видин, Търговище, Сливен. Приоритет по програмата имаха кандидатите в Северна България, с цел да се намалят регионалните дисбаланси в страната.