АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Ще се инвестира в инфраструктура. 40-те градски общини са от 6-те региона за планиране от ниво NUTS 2: Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян,...
Най-голямо е поскъпването на квадратния метър в областните градове Видин, Кюстендил, Ловеч и Сливен, където за поредна година се отчита покачване от над 20%. Причината за това е най-вече догонващата тенденция за региони, в които развитието на пазара е изоставало преди това.
Държавни разходи в рамките на 40% от БВП и бюджетен дефицит в размер на 3% от БВП са се превърнали в норма за държавните финанси, а не в изключение, а средносрочната фискална рамка и поетите ангажименти дават сигнали за бързо покачване на държавните разходи и високо ниво на бюджетен дефицит
В Сливен ще бъдат показани първокачествени български продукти и модерно животновъдство. Денят на Българския производител ще се проведе на 18 и 19 октомври 2024 г., на изложбените площи до разклона за с. Мечкарево.
Наблюдава се експоненциален ръст на разходите за персонал, които от 14,6 млрд. лева за 2022 г. се планира да достигнат 18,0 млрд. лева през 2024 г. - увеличение, надхвърлящо 23%. Паралелно с това отчитаме още по-драстично нарастване в сферата на социалните и здравноосигурителните плащания, включително пенсии. Тук има скок от 25,7 млрд. лева за 2022 г. до очаквани 34,9 млрд. лева за 2024 г., което представлява ръст от близо 36%.
Ново проучване на „Тренд“ разкрива навиците на българските потребители – защо спестяват, как и за какво, защо не спестяват, причините за това и някои грешни представи за семейните финанси.
Парламентът одобри увеличение на данъците във военно време, за да подкрепи държавните финанси. Така ще се стигне до увеличение на военния данък от 1,5 на 5 на сто за гражданите на Украйна (запазва се нивото от 1,5 на сто за военнослужещите) и по-високи данъци за едноличните търговци и малкия бизнес.
Фундаменталните котви на българската икономика в този период са валутният борд и стабилните пари, разумните държавни финанси и ниският публичен дълг, ниските преки данъци върху труда и печалбите, както и отвореният достъп до единния пазар на ЕС.
ПК по бюджет и финанси одобри предложението на МС за изменение на ЗДБ. С измененията прогнозният бюджет на общинските проекти за настоящата година се намалява с 37 млн.лв. Програмата обаче е предвидена до декември 2026 г., а заложената сума до края на периода се увеличава с над 1 млрд.лв.
На българския щанд се представиха 5 родни компании, членове на Асоциация "Традиционни български консерви". Това са „Балкан Агрикалчарал“ ЕООД, „Дерони“ ООД, „Фрукто Сливен“ АД, „Харвеста“ ЕООД и „Bulgarian Wild Mushrooms“ Ltd.