АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Последните оперативни данни сочат увеличение на продукцията от сливи, десертно грозде, малини, круши и орехи в границите от 3,8 на сто (сливи) до 24,4 на сто (орехи) на годишна база.
Традиционни зеленчукови консерви - лютеници, айвари, сосове със 100% естествени съставки, без добавена захар и консерванти; плодови нектари, сокове и компоти от праскови, сливи, кайсии, ягоди и вишни, медовина, биовино от арония, вино от черен бъз и плодови вина от малини и череши привлече посетители и търговци.
Компанията преработва плодове, основно череши, сини сливи и лешникови култури. Тя предлага на българските производители доставка на разсад, агрономски услуги, анализ и подобрение на почвите, обучения за прилагане на най-добри практики в отглеждането на плодове и сключване на дългосрочен договор за изкупуване на продукцията.
ЕК предложи продължаване на безмитния внос от Украйна с ограничения за птиче месо, яйца и захар. За съжаление, зърнените култури и маслодайните семена не са включени в ограниченията. Също така се продължава безмитния внос от Молдова на чесън, десертно грозде, ябълки, череши, сливи и гроздов сок.
На подпомагане подлежат регистрирани земеделски стопани, с подадено и приключено заявление по схемите за обвързано подпомагане за производство на плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди и малини; сливи и десертно грозде) и/или зеленчуци (полски и/или оранжерийни), реколта 2020 г.
Целевите кредити са за закупуване на семена, разсад и торове за зеленчуци (полско и оранжерийно производство) и торове при отглеждане на трайни насаждения: плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди, малини, сливи, десертно грозде), винени лозя и маслодайна роза.
Преработвателните предприятия така ще компенсират част от разходите за транспорт, логистика, сортиране на продукцията, нейното почистване, калибриране и съхранение на готова продукция от праскови и нектарини, сливи, малини, домати, пипер и патладжан.
При подпомагането за плодовете от основната група е определена ставка от 1 820,85 лева за първите 30 ха, а над 30 ха -1 213,90 лева. По схемата за обвързано подпомагане на сливи и десертно грозде ще се изплаща по 1 040,70 лв./ха за първите 30 ха и 693,80 лв./ха за всеки следващ.
Основните трайни насаждения в района са винени лозя, орехи и сливи. Засилва се и интересът към отглеждане на грах за зърно, за което определено допринася и обвързаната подкрепа за протеинови култури.
В резултат на това, както и по-ниските средни добиви при някои култури до момента, производството на череши, вишни, кайсии, праскови, сливи, круши, малини и маслодайна роза е в рамките на 17,1% -76,3% по-ниско в сравнение с отчетеното по същото време на 2018 г.