АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Руската компания е започнала отново да доставя газ за Словакия в началото февруари по "Турски поток", съобщи словашката газова компания миналия месец. Обемите на доставките трябва да се увеличат през април, макар че няма точна информация за количествата, нито откъде ще дойдат допълнителните доставки.


Представеният списък на одобрените проекти показва, че един от тях е свързан с поставянето на зарядни станции в България. По този проект се предвижда обособяването на 126 зарядни станции в нашата страна, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Словакия. Станциите ще бъдат поставени по европейските транспортни коридори, на паркинги и на различни места в градовете.


Словашката енергийна компания не планира да прекрати своя договор с руския държавен енергиен гигант "Газпром", които е в сила до 2034 г., посочва Войтех Ференц. Очаква се доставките на руски природен газ за Словакия по "Турски поток" да се удвоят от април, отбелязва още главният изпълнителен директор на Ес Пи Пи.


През 2023 г. най-високото общо ниво на държавногарантираните дългове е отчетено в Нидерландия (30,4 на сто от БВП), Финландия (17,9 на сто), Италия (15,3 на сто), Германия (14,6 на сто) и Франция (13,5 на сто). отчита Евростат. За сметка на това в Ирландия, България, Чехия и Словакия равнището на държавногарантираните дългове се равнява на или е под 1 на сто от БВП .


Инвестиционната дейност набира скорост, особено в Полша и Словакия, като регионалните инвеститори играят по-голяма роля на фона на намаленото чуждестранно присъствие.


Най-висок дял от тях са в Дания (61%), Нидерландия (59,6%) и Италия (51,7%). Най-нисък дял от работещите е регистриран в Испания (17,9%), Кипър (19,1%) и Словакия (20,4%).


Как ще се промени регионалният енергиен пейзаж: Зеленият енергиен коридор GREGY беше представен на Power Summit в София. Предвижда се една трета от зеления енергиен капацитет на GREGY да бъде насочена към България, като електричеството ще бъде достъпно за пренос до Словакия, Унгария и Украйна.


„Причината да се срещаме с производителите на храни, с фермерите и с представителите на търговските вериги е, че решението ни да намалим ДДС от 10 на 5 процента и от 20 процента на 19 ще струва на държавната хазна почти 300 милиона евро. Вложихме 300 милиона евро на олтара на родината, за да може народът да плаща по-малко за храна“, каза премиерът Фицо.


Доставките се осъществяват в рамките на сътрудничество на основата на краткосрочен пилотен договор между двете компании. Компаниите имат за цел да развиват дългосрочно енергийно партньорство.


Австрия, България, Полша, Румъния и Словакия се присъединиха към Чехия и Италия в опит да попречат на възможността производители на автомобили да бъдат изправени пред тежки санкции от следващата година. От 2025 г. ЕС ще намали горната граница на средното ниво на емисии на нови превозни средства до 94 грама/км спрямо досегашното ниво от 116 г/км.