АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Засегната е работата на един от двата реактора на атомната централа, като през цялото време нейната сигурност не е била нарушена. Заради автоматичното спиране е била "изпусната водна пара, която не е радиоактивна". АЕЦ "Бецнау" произвежда около 6 тераватчаса електроенергия, което приблизително отговаря на потреблението на 1,3 милиона четиричленни домакинства.


Турция си поставя за цел да въведе в експлоатация и четирите реактора на АЕЦ „Аккую“ до 2028 г., като при пълен капацитет на мощностите централата трябва да покрие 10 процента от енергийните нужди на страната.


Площадката за 7-и блок е одобрена, но защото става дума за нова ядрена мощност, ще се работи изключително по изискванията на закона и наредбата. Тоест ще бъде подадено отново заявление за избор на площадка, което да докаже, че на площадката на 7 блок може да се разположи още една ядрена мощност.


Това проучване ще оцени възможностите за изграждането на един ядрен реактор с технология AP1000® на предложената площадка на АЕЦ „Кръшко-II“. Проектът „Кръшко-II“ е планиран за изграждане на площадка, разположена в съседство с настоящата АЕЦ „Кръшко“, която е изградена с технология на Westinghouse.


Представеният списък на одобрените проекти показва, че един от тях е свързан с поставянето на зарядни станции в България. По този проект се предвижда обособяването на 126 зарядни станции в нашата страна, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Словакия. Станциите ще бъдат поставени по европейските транспортни коридори, на паркинги и на различни места в градовете.


Словашката енергийна компания не планира да прекрати своя договор с руския държавен енергиен гигант "Газпром", които е в сила до 2034 г., посочва Войтех Ференц. Очаква се доставките на руски природен газ за Словакия по "Турски поток" да се удвоят от април, отбелязва още главният изпълнителен директор на Ес Пи Пи.


През 2023 г. най-високото общо ниво на държавногарантираните дългове е отчетено в Нидерландия (30,4 на сто от БВП), Финландия (17,9 на сто), Италия (15,3 на сто), Германия (14,6 на сто) и Франция (13,5 на сто). отчита Евростат. За сметка на това в Ирландия, България, Чехия и Словакия равнището на държавногарантираните дългове се равнява на или е под 1 на сто от БВП .


Инвестиционната дейност набира скорост, особено в Полша и Словакия, като регионалните инвеститори играят по-голяма роля на фона на намаленото чуждестранно присъствие.


Изграждането на новия реактор на АЕЦ "Фламанвил", която е разположена в Северозападна Франция, започна през 2007 г. Предвидено беше той да бъде пуснат в експлоатация през 2012 г.


Франция присъедини преди ден ядрения реактор „Фламанвил-3“. Това е първи подобен случай в западноевропейската страна за последните 25 години. Реакторът, който беше включен през септември преди да бъде свързан към електропреносната мрежа, е въведен в експлоатация 12 години след първоначалните срокове и на цена от около 13 млрд. евро – четири пъти над първоначално предвидения бюджет.