EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Служебен кабинет натрапва US реактори

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Служебен кабинет натрапва US реактори

mail13:20 | 07.11.2024прегледи 793 коментарикоментари 0


 Westinghouse Electric Company, Hyundai Engineering & Construction Co. и „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД подписаха договор за инженерингови услуги за два реактора с технологията AP1000®, които се планира да бъдат изградени на площадката в Козлодуй.

На подписването в София присъстваха министър-председателят Димитър Главчев, министърът на енергетиката Владимир Малинов, посланикът на САЩ в България Н. Пр. Кенет Мертен, изпълнителният директор на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ Петьо Иванов, старши вицепрезидентът за „Енергийни системи“ в Westinghouse Елайъс Гидиън и президентът на Hyundai E&C Юн Йънг Джун.

Обхватът на договора включва разработване на специфичен за площадката в Козлодуй проект за изграждане на два енергоблока с технологията AP1000® на Westinghouse. Това е най-модерната технология за ядрен реактор от поколение III+, която към момента е напълно лицензирана и успешно внедрена в крайна експлоатация.

В допълнение, изпълнението на договора ще позволи „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ да стартира процедурите по лицензиране на технологията в България и получаване на необходимите разрешителни за строителство, като същевременно ще структурира изцяло проекта за изграждане на новите ядрени мощности и ще стартира планирането на дейностите и необходимите ресурси за експлоатация и поддръжка на бъдещите ядрени мощности. Изпълнението на включените в едногодишния договор за проектиране дейности ще започне незабавно.

„Основен приоритет на нашия кабинет е развитието на ядрената енергетика. Последователните ни усилия в тази посока доведоха до днешното събитие. Благодаря на Westinghouse Electric Company и Hyundai Engineering & Construction, че откликнаха на нашето желание и създадоха консорциум. Вярвам, че за по-малко от 10 г. ще имаме работещ проект, който да е гаранция за българското население и държава, че ще имаме чиста енергия на достъпна цена“, коментира министърът на енергетиката Владимир Малинов. Този човек не знае, че има вероятност под носа му да бъде продадена българската рафинерия  Нефтохим на арабско-британски конгломерат!?

Първият енергоблок с технология AP1000® в България се очаква да влезе в търговска експлоатация през 2035 г. Westinghouse вече подписа меморандуми за разбирателство с 22 български компании, които ще се включат в проекта. Проектът за изграждане на два нови енергоблока на площадката в Козлодуй също така ще предостави на български фирми възможността да участват в сходни проекти за изграждането на очакваните над 30 енергоблока с технологията AP1000® в световен мащаб.

AP1000® е единственият ядрен реактор от поколение III+, внедрен в крайна търговска експлоатация, използващ напълно пасивни системи за безопасност, който е с модулен дизайн на конструкцията и с най-ниския въглероден отпечатък за един MWe. Четири реактора с технологията AP1000® днес поставят рекорди по експлоатационна ефективност в Китай, още осем реактора са в процес на изграждане и има одобрен проект за изграждането на още четири енергоблока с тази технология. В САЩ, на площадката на АЕЦ „Vogtle“ в щата Джорджия, вече има два енергоблока с технологията AP1000®, въведени в крайна търговска експлоатация. България, Полша и Украйна също избраха технологията AP1000® за изграждането на нови ядрени мощности, като технологията е обект на интерес за внедряване на много други площадки в държави от Централна и Източна Европа, Обединеното кралство, Индия и САЩ. До края на настоящето десетилетие в света се очаква да се въведат в крайна търговска експлоатация 18 ядрени енергоблока с технологията AP1000®.

Коментар

Теодора Овчарова- Драганова, Фейсбук

С договор за 350-370 млн. долара новите реактори стават необратими. Няколко въпроса за поредното “постижение” за българската енергетика: 

1. Защо служебен министър си позволява да нарушава решението на Народното събрание, според което договорът трябва да е за до 200 млн. евро, вместо за 350-370 млн. евро (а най-вероятно ще станат 400)?

2. Защо се заплаща толкова висока сума за Идеен проект?! Не Технически, който съдържа реални технически параметри, а идеен - концептуалната фаза на един проект. За сведение, техническият проект за АЕЦ Белене струва 230 млн. евро. 

3. Медиапул са написали, че реакторите стават “необратими”. Как се подписват такива обвързващи договори за площадка, която даже няма ОВОС?

4. Защо се позволява на Владимир Малинов да продължава да загробва българската енергетика с вредни за страната ни договори след последното му фиаско с Боташ? Ами провала за разширяване капацитета на Чирен, за което тече и разследване на европейската прокуратура? Все неговият подпис е под тези договори.

5. При очевидната цел да се избегне EPC контрактор, който по принцип отговаря за целия процес по изграждането на проект, кой ще носи отговорност за изграждането на тези реактори? 

6. Дали става ясно защо миналата година се направи опит да се прокарат промени в Закона за безопасно  използване на атомна енергия, които позволяват лицензирането да стане на фаза идеен проект, а не на технически?

Питам и сама ще си отговоря. Никакви нови реактори AP1000 няма да видим. Единствената цел на мероприятието е да се дадат едни пари от нашата богата държава, която предава 30% от бронираната си техника на Украйна; която изнася евтин ток, а българският бизнес плаща високите цени на електричество. Скоро ще плащаме и ние, гражданите.

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg