АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Ветровитият и слънчев климат на италианския остров го прави идеално място за добиване на енергия от вятъра и слънцето, но интересът, който проявяват инвеститорите, притеснява някои местни жители.
Енергийните гиганти са решени да подкрепят финансово една от целите на Световната организация за постигане на устойчиво развитие до 2030 година, а именно "Осигуряване на достъп до финансово достъпна, надеждна, устойчива и съвременна енергия за всички".
Според депутата Делян Добрев е изключително важно България да има законодателство за офшорната вятърна енергия. Той се съгласи с прогнозата, че се очаква недостиг на електрическа енергия още през януари и февруари, като се позова на анализ на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
Полша ограничи сметките за електроенергия за уязвимите потребители през 2022 г., за да намали ефекта от растящите енергийни цени, и изплаща компенсации, за да компенсира разходите на енергийните компании. Мерките са в сила до края на тази година, напомня агенцията.
Настоящото ниво на фалити на компании се дължи на няколко фактора, като постоянният икономически спад съвпада с рязко увеличените разходи за заплати и енергия, обобщава Щефен Мюлер, ръководител на изследването на несъстоятелността в института.
Според проучването на консултантската фирма McKinsey търсенето на електроенергия се очаква да достигне 150 тераватчаса до 2030 г. спрямо днешните 62 тераватчаса.
Министерството на енергетиката посочва, че основната цел на инвестицията е да допринесе за увеличаване на дела на чиста енергия в енергийния микс на България по пътя към климатична неутралност.
Те са реализирани от собствени фотоволтаични инсталации. Това се равнява на средногодишното потребление на повече от 1 000 домакинства. Ръстът в производството в сравнение с 2022 г., когато бяха произведени 32 641 кВч, е над 100 пъти.
Работещите си възвръщат повече от покупателната способност, която загубиха поради високата инфлация, най-голямата европейска икономика е на път да се сви за втора поредна година, засегната от скока на разходите за енергия след нахлуването на Русия в Украйна, по-слабото глобално търсене и силната конкуренция от страна на Китай в автомобилния и сектора на слънчева енергия.
Предложението включва следните основни мерки: изграждане на липсващи междусистемни връзки между Югоизточна Европа и Централна, и Западна Европа, както и улесняване управлението на потоците на електроенергия и засилено сътрудничество между националните регулаторни органи за мониторинг на пазара на енергия в ЕС.