АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Финансовата помощ е безвъзмездна, като средствата са осигурени по втората покана "Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление" (BG-RRP-4.028), част от НПВУ. Общо 82 общини, които спечелиха финансиране, подписаха договорите си с МЕ.
В своите проекти общините предвиждат внедряване на системи за мониторинг на енергопотреблението и за автоматично управление на осветлението. Голяма част от тях планират и въвеждане на възобновяем енергиен източник, като част от техническите решения включват изграждане на собствена фотоволтаична централа с батерия за нуждите на системата за външно изкуствено осветление.
Според предварителните изчисления, добивът може да бъде използван в производството на около 370 000 електрически автомобила. Очакванията са в продължение на 17 години в мината да бъде добиван литий, който е важна съставка в производството на литиевите батерии за електрическите автомобили, но който има и други приложения.
Според производителя пробегът на автобусите с четири батерии, всяка с капацитет от 72 kWh, е 200 километра, което е достатъчно за покриване на дневния пробег по трите маршрута на Vienna Sightseeing Tours
В България този европейски проект е представен чрез инсталирането на 12 демонстрационни Plug-in фотоволтаични системи на балконите на домакинства от Дупница и Ботевград, живеещи в енергийна бедност.
аПрез 2023 г. в страните от ЕС са регистрирани 1,5 милиона нови електрически автомобила, задвижвани само от батерии (BEV). От тях 1754 са в България, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.
МЕ припомнят, че по процедурата се предоставя безвъзмездно финансиране за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване, както и на фотоволтаични системи с мощност до 10 kWp, които могат да включват и системи за съхранение на произведената електрическа енергия.
Солената вода съдържа литий, сребристобял метал, който е от съществено значение за производството на батерии за електрически превозни средства и е в голямо търсене, тъй като светът преминава към зелена енергия.
Община Пловдив спечели проект за рехабилитация и модернизация на уличното осветление в "Източен", "Западен" и "Южен" район, съобщи заместник-кметът по дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование Владимир Темелков. Общата му стойност е 1 994 853 с ДДС, като той ще бъде реализиран изцяло с европейско финансиране.
Експертът посочи, че в момента средната цена на батерия за съхранение на енергия е около 200-300 евро на киловатчас. Но изграждането на надеждна инфраструктура със система от батерии ще бъде възможно само след промени в законодателството, обърна внимание д-р инж. Иван Желязков.