АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
До края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг. Сърбия няма собствени АЕЦ, но има забрана за изграждане, въведена през 1989 г. след аварията в Чернобил.
За нея ще се работи съвместно с Азербайджан, който изгражда електроцентрали, които са в състояние да произвеждат и по един гигават електроенергия, а досега Сърбия винаги се е ограничавала до около 300-350 мегавата.
В България този европейски проект е представен чрез инсталирането на 12 демонстрационни Plug-in фотоволтаични системи на балконите на домакинства от Дупница и Ботевград, живеещи в енергийна бедност.
МЕ припомнят, че по процедурата се предоставя безвъзмездно финансиране за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване, както и на фотоволтаични системи с мощност до 10 kWp, които могат да включват и системи за съхранение на произведената електрическа енергия.
Според доклад на Националния статистически институт (INSTAT) за производството на електроенергия, частните електроцентрали и централите, експлоатирани на концесия в Албания, са произвели 1246 GWh електроенергия в сравнение с 1156 GWh през същия период на 2023 г., отбелязвайки увеличение със 7,8 на сто.
Пакетът на правителството вече е обект на проверка от двете камари на парламента, които имат възможност да го променят. Ограниченията върху соларните централи могат да повлияят негативно на енергийните компании, които имат цели за растеж в соларния сектор, посочиха финансови анализатори.
В загребския квартал „Трешневка“ беше пусната в експлоатация слънчева електроцентрала в дом за възрастни хора, като кметът на хърватската столица Томислав Томашевич обяви, че до края на следващата година Загреб ще инсталира 100 слънчеви електроцентрали на покриви в града
Енергийният дял от електроцентрали, работещи с въглища, вече отбеляза значителен спад през 2023 г., спадайки до 26,1%, спрямо 33,2% през 2022 г. Въпреки това въглищата все още са вторият най-важен енергиен източник в Германия за производство на електроенергия.
Вторият по големина износител на цитрусови плодове в света след Испания се бори с криза с осигуряването на електричество, причинена от честите повреди на остарелите електроцентрали, захранвани с въглища, както и неефективността на жп транспорт и пристанищата.
Мярката предвижда гражданите да получат целево кредитиране до 22 000 лв. за инсталация на фотоволтаични системи до 10 kWp, която може да включва и системи за съхранение на електрическа енергия (батерии), както и до 3 000 лв. за слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване.