АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През последните години абонатите на "Скайп" намаляха, което се дължи отчасти на това, че основната технология на "Скайп" не е особено подходяща за смартфони. Когато пандемията от КОВИД-19 и работата от вкъщи засилиха нуждата на бизнеса от онлайн разговори , от "Майкрософт" заложиха на "Тиймс", като го интегрираха агресивно в други свои приложения.


Доставките на технологичен хардуер за вътрешния пазар в България, включително лаптопи, таблети, смартфони, десктопи и сървъри, системи за съхранение, телеком оборудване, компютърна периферия и части, по прогноза на CBN, през 2025 година ще достигнат историческата стойност от 1.03 милиарда евро. Това би представлявало 0.93 % от прогнозния БВП на България за 2025 - рекордна стойност за последните пет календарни години.


Пазарът расте в шест от всичките петнадесет продуктови линии. Най-добре от наблюдаваните от агенцията сегменти се представят доставките на преносими компютри, смартфони, монитори, адаптери, флаш памети и токо-захранващи устройства.


Споразумението обхваща популярни домакински уреди, сред които перални машини, прахосмукачки и дори смартфони, се казва в изявление на Европейския парламент. То не включва редица продукти, като например аудио слушалки или мебели, но с течение на времето към него може да бъдат добавени още продукти.


Върху пазара като цяло оказва негативно влияние спадът на доставките за САЩ и Китай, но е възможно "Епъл" (Apple) тази година да се окаже най-големият играч в бизнеса със смартфони по обем на доставките, тъй като продажбите на "айФон"-и остават устойчиви, допълват експертите.


Намалява тенденцията потребителите да пазят старите си апарати като резервни, като най-сериозен спад се наблюдава при мобилните телефони – от 49% през 2022 г. на 43% през 2023 г. Едва 33% от анкетираните отговарят, че си купуват нов мобилен апарат, когато старият им се счупи.


Смартфоните на "Сяоми" (Xiaomi) и "Риълми" (Realme) станаха най-продаваните в Русия, след като "Самсунг" (Samsung) и "Епъл" (Apple) спряха продажбите на своите устройства в страната заради инвазията в Украйна.


В региона мобилните разплащания в чужбина са популярни и сред туристите от Румъния и Унгария (съответно 22% и 21% от анкетираните).


Днес в света има 7,26 милиарда потребители на мобилни телефони, включително смартфони и конвенционални телефони. Това означава, че 91% от световното население притежава мобилен телефон.


С най-големи предпочитания да използват смартфони за онлайн разплащания са румънците (81%), следвани от българите (74%), хърватите (72%), словаците (72%) и поляците (71%).