АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


На челните позиции по средни брутни месечни заплати за поредна година се нареждат предимно малки общини, в които дейност развиват големи компании, формиращи значителна част от трудовите доходи в района.


У нас те са 26,8 на сто, следвана от Румъния (23,9 на сто), Латвия (23,3 на сто), Гърция (21,7 на сто), Естония (21,2 на сто) и Кипър (20,0 на сто). За разлика от тях, по-малко от 10 на сто от наетите лица са получавали ниски заплати в Португалия (1,8 на сто), Швеция (4,1 на сто), Финландия (6,5 на сто ), Италия (8,8 на сто), Словения (9,4 на сто) и Франция и Дания (по 9,7 на сто).


В британския частен сектор възнагражденията растат с 6,2 на сто през последните три месеца на миналата година. За същия период в публичния сектор ръстът е с 4,7 на сто.


В палата 6.2, щанд D-20 на колективен щанд ще се представят пълноправни и асоциирани членове на БАПОП: „СИЙТЕХ 77” ООД, „ЕКОФРУТ К и К“ EООД, ЗП „ВИКТОР АСЕНОВ“, „ДЕИВ-2007“ ЕООД, „ЦЕНТЪР РЕГИОН ГРУП“ ЕООД, ЗП „ПЕТЯ НАНОВСКА“, "АМИТИЦА" ООД, „ОПОРА ЗАДЕН-БЪЛГАРИЯ” ООД.


Област Враца е на пето място сред останалите области по средна брутна заплата за 2023-та година, сочат данни на Териториално статистическо бюро (ТСБ) Северозапад към Национален статистически институт (НСИ). Възнаграждението в областта е било 21 781 лв. на годишна база, при 24 485 лв., за страната, става ясно от статистиката.


Глобалната икономика се забавя, което затруднява възстановяването на пазарите на труда, според изданието "Световна заетост и социални перспективи: Тенденции 2025" на Международната организация на труда. Това съобщи Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в последния брой на онлайн бюлетина си "Инфобизнес".


Това заяви Илиана Иванова, член на Европейската сметна палата, която представи Годишния доклад на палатата. За България не са намерени количествени грешки при управлението на европейските средства в областта "Земеделие и природни ресурси", но са открити грешки в областта "Кохезионна политика", посочи тя.


Високият ръст на заплатите е свързан главно с високата инфлация през последните години, казва Петер Хайн ван Мюлиген, главен икономист в Статистическата служба на Нидерландия. В резултат на това покупателната способност на работниците се влоши много рязко и това беше основен проблем за синдикатите.


Начело на класацията са ИТ ръководителите. Месечните заплати на лидерите в този сектор често надминават 20 000 лева нетно, а понякога достигнат и значително над 25 000 лв.


Икономиката на Германия е в стагнация вече десет тримесечия. По-високите заплати и по-ниските лихвени проценти говорят за възстановяване, но политическата нестабилност пречи на инвестициите.