АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Петролният и газов гигант "ТоталЕнержи" (TotalEnergies) обяви, че започва производството в газовото си находище на Абшеронския полуостров, разположено в Каспийско море в акваторията на Азербайджан, което ще се експлоатира съвместно с националната компания "Сокар" (Socar), предаде Франс прес.
"От 15 ноември започнаха доставките на руски газ за Азербайджан съгласно новия договор за покупко-продажба на природен газ. Той е сключен между "Газпром експорт" и Държавната нефтена компания на Република Азербайджан - СОКАР (SOCAR)", отбелязва "Газпром".
Елшад Насиров, вицепрезидент на държавната енергийна компания СОКАР (State Oil Company of the Azerbaijan Republic) заяви, че части от енергийната инфраструктура, участваща в доставките на каспийски газ и петрол на световния пазар, са разположени в близост до текущите военни операции.
През 2019 и 2020 г. можем да завършим това, което години наред договаряхме“, заяви българският министър-председател на среща в Баку с президента на Азербайджан Илхам Алиев и добави, че България разглежда Азербайджан като важен източник за диверсификация на доставките на природен газ.
Петролна рафинерия СТАР е построена със средства на азербайджанската държавна петролна компания СОКАР, проектът на стойност $ 6,3 млрд. ще намали под 40% вноса на дизел в Турция.
От азербайджанската държавна нефтена компания потвърдиха намерението си инвестират в газоразпределителната мрежа на територията на България, съобщиха от Министерството на енергетиката.
Азербайджанската държавна нефтена компания СОКАР проявява интерес към инвестиране в българската газопреносна мрежа. Това стана ясно след срещата на министър-председателя на България Бойко Борисов и президента на Азербайджан Илхам Алиев в Баку.
В присъствието на министъра на енергетиката Теменужка Петкова и на извънредния и пълномощен посланик на Република Азербайджан у нас Наргиз Гурбанова, "Булгартрансгаз" ЕАД и СОКАР подписаха меморандум за разбирателство.
Номенклатурата на продукцията, обемите и сроковете за доставка ще бъдат определени в договори, които страните планират да подпишат допълнително, уточни Роснефт.
В момента обемът на съоръжението е 550 млн. куб. метра. След реализиране на плановете за разширяване ще достигне 1 млрд. куб. метра. Разширяването на ПГХ "Чирен" е важна предпоставка за реализацията на проекта за изграждане на газов хъб "Балкан", в който азербайджанската страна разглежда възможностите за участие.