АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
СОКАР с интерес към хранилище „Чирен“
На среща на заместник-министъра на енергетиката Жечо Станков с представители на азербайджанската СОКАР, държавната компания заяви интерес към разширяването на подземното газово хранилище "Чирен". В момента обемът на съоръжението е 550 млн. куб. метра. След реализиране на плановете за разширяване ще достигне 1 млрд. куб. метра. Разширяването на ПГХ "Чирен" е важна предпоставка за реализацията на проекта за изграждане на газов хъб "Балкан", в който азербайджанската страна разглежда възможностите за участие.
"Българското правителство работи ускорено за осигуряване диверсификацията на доставките за България и региона чрез изграждането на междусистемните газови връзки със съседните страни", каза заместник-министър Станков. По неговите думи от ключово значение за енергийната сигурност на страната са интерконекторите Гърция-България и Турция–България. "Двата проекта, подкрепени с развитата българска национална газопреносна система, ще осигурят достъпа до Южния газов коридор, не само за България, а и за страните от Югоизточна и Централна Европа", подчерта той. Интерконекторът Гърция-България е прект с национално значение и е включен в списъка със седемте приоритетни проекти в инициативата на ЕК за Газова междусистемна свързаност в Централна и Югоизточна Европа.
Заместник-министър Станков запозна участниците в срещата с развитието на проекта и припомни, че през декември миналата година бе прието окончателното инвестиционно решение за реализацията му. "При подписването на окончателното инвестиционно решение заложихме опция капацитетът на интерконектора с Гърция да се увеличи и над 10 млрд. куб. м. при икономически интерес от страна на компаниите", подчерта енергийният заместник-министър. От своя страна държавната компания СОКАР препотвърди резервирания капацитет в размер на 50 млн. куб. метра в рамките на първата фаза на пазарния тест по проекта за изграждане на междусистемната газова връзка Гърция-България. Азербайджанската страна в лицето на СОКАР заяви интерес за резервиране на най-малко същия капацитет и през втората фаза, която се провежда в момента.
Заместник-министър Станков подчерта, че с приемането на окончателното инвестиционно решение по проекта, българската страна е изпълнила едно от ключовите предварителни условия за изпълнение на Договора за доставка на природен газ, подписан между Булгаргаз ЕАД и SOCAR. "По този начин превърнахме доставките на природен газ от Азербайджан за България в необратим процес", категоричен бе Станков. Съгласно подписания стратегически документ, от 2020 г. България ще получава природен газ от находището Шах Дениз 2 в обем от 1 млрд. куб. метра годишно. В рамките на проведената среща заметник-министър Станков и представителите на СОКАР се договориха за разглеждане на възможностите за увеличаване на обемите на природен газ за България и от други находища в Азербайджан. Това предстои да бъде разгледано детайлно в рамките на създадената Съвместна газова и нефтена работна група между българската страна в лицето на МЕ и БЕХ и СОКАР от азербайджанска страна.
По-рано в рамките на работното посещение Жечо Станков се срещна с азербайджанските си колеги заместник-министрите на енергетиката Сюлейман Савадов и Балаш Абасов. "Използвам възможността още веднъж да заявя подкрепата на българската страна за развитието на Южния газов коридор-като четвърти коридор за пренос на природен газ към ЕС", каза заместник-министър Станков. По неговите думи ключова роля за изграждането му има Азербайджан. Жечо Станков подчерта, че България е единствената страна-членка на ЕС, която чрез Министерството на енергетиката, предоставя институционална си подкрепата пред ЕК за безвъзмездно финансиране на дейности по проектирането на TANAP. Тримата заместник-министри обсъдиха ключовите съвместни проекти в енергийния сектор и заявиха категорична позиция за развитието на тясно сътрудничество между двете страни. По думите на азерския заместник-министър Балаш Абасов България има възможност за бъде "прозорецът" на Азербайджан към Европа.
Tweet |
|