АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023 г. ЕС е внесъл от трети страни соларни панели на стойност от 19,7 млрд. евро, вятърни турбини за 0,3 млрд. евро и течни биогорива за 3,9 млрд. евро. Това сочат данните на европейската статистическа агенция Евростат.
ЕБВР съобщи, че заедно с Райфайзен Банк предоставят финансиране от 110 милиона евро за изграждането и експлоатацията на две соларни фотоволтаични централи в Югоизточна Румъния с обща инсталирана мощност около 300 мегавата.
Проектът на „Смарт Солар Технолоджис“ предвижда изграждане на нов завод за производство на соларни панели и клетки. Размерът на инвестицията, като дълготрайни материални и нематериални активи, възлиза на 240 000 000 лв. Предвижда се да бъдат разкрити 812 нови работни места.
Единият е "Риал Стейтс" ЕООД с ФЕЦ "Риал Стейтс" (мощност 150 MW). Фирмата е собственост на Гинка Върбакова, станала известна покрай опита да купи бизнеса на CEZ в България. Другата мощност е на "Си Солар Енерджи" ЕООД с фотоволтаичната централа край Стара Загора "Терасол", тя е с мощност 100 MW.
Производството на електромобили, соларни панели и друго оборудване изисква сигурни доставки на различни минерали като, например, литий, кобалт и мед.
Очакванията са през следващата година в мрежата да бъдат присъединени още между 1000 и 1500 мегавата новоизградени соларни централи. Присъединяването на ВЕИ мощностите е свързано с физическото развитие на мрежата, но-сериозният въпрос е как тези мощности ще бъдат управлявани и как системата ще бъде регулирана.
Ще бъдат построени основно в Испания, но също така и в Италия и Португалия, електроцентралите ще бъдат свързани с електропреносната мрежа до края на 2028 г. и ще имат общ капацитет от около 5,6 гигавата. Очаква се те да генерират 9,29 тераватчаса електричество годишно.
Очакванията са годишното производството на зелена енергия да достигне 432 000 кВтч (киловатчаса) и централата да задоволи през летните месеци поне 30 процента от консумираната енергия. Новоизградената електроцентрала от соларни панели в сградата на "Пощенска банка" дава възможност да се спестят около 173 тона въглища и да се избегнат около 205 тона вредни емисии.
Разработването на тези проекти ще ни позволи да приложим експертните умения на компанията в генерирането на енергия от слънцето и ще засили присъствието ни в Източна Европа след придобиването на соларни проекти в Полша с общ капацитет от 200 мегавата, посочи Марин де Монбел, от френската енергийна група.
Властите в страната въвеждат изискване на покривите на всички нови сгради, които не са предназначени за жилищни нужди, да бъдат разположени фотоволтаични слънчеви панели.