АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сондажи за газ в "Силистар" & "Терес"
Министерският съвет взе решение да стартира конкурси за търсене и проучване на нефт и природен газ в две площи, разположени в континенталния шелф и изключителната икономическа зона на България в Черно море – Блок 1-14 „Силистар” и Блок 1-22 „Терес”. Потенциалните инвеститори ще получат разрешение за срок от пет години. За блок „Силистар”, който е с площ 6893 кв. км се дължи годишна такса в размер на 275 720 лева, е посочено в условията на конкурса. Дължимата такса за блок „Терес” с площ 4032 кв. км е 161 280 лева за година.
Днешното решение на правителството за проучване на дълбоко Черно море е в съответствие с правителствената политика за гарантиране диверсификацията на енергийните източници. В периода 2002-2007 г. „Винтидж Петролеум Интернешънъл инк.“ е провел ограничени проучвания на двете площи в съответствие с издаденото му тогава разрешение. През 2013 г. е направен нов опит да се предостави разрешение за търсене и проучване в блок 1-22 „Терес“, но оферти от потенциални инвеститори не са подадени и конкурсът е прекратен.
Гарантирането на енергийната независимост на страната е един от най-важните приоритети от управленската програма на правителството в сектор Енергетика. Тази независимост може да бъде постигната на първо място чрез проучване и експлоатация на собствени находища на природен газ и нефт, уточняма пресцентърът на МС.
Нашите огромни проблеми на предишното правителство дойдоха след като пуснахме на концесия добива на газ в акваторията на Черно море - "Хан Аспарух", и го взе голям европейскиконсорциум: "Репсол" - испанската, френската "Тотал" и австрийската "OMV". Това коментира министър-председателят Бойко Борисов на днешното редовно заседание на кабинета при обсъждането на точката от дневния ред, с която се дава разрешение за проучване и търсене на нефт и природен газ,
подземни богатства в площта "Блок - 1-14 Силистар". По думите на Борисов това са най-смелите решения, които това правителство ще вземе.
България ще бъде износител на газ, а в два от тези блока - "Силистар" и "Терес", има и много големи находища на нефт, коментира премиерът. По думите му България ще се превърне в
конкурент по износа на газ, защото находищата са огромни.
Премиерът посочва още, че изграждането на интерконектори ще продължи. "След няколко години България ще изнася газ и тогава мога да гарантирам, дано сме живи да го видим - и евтино
електричество, евтино топло, и парно, евтина вода и огромен ръст на икономиката. Повярвайте ми, тогава ще дойде индустрията на Европа да стои тук, защото ще е близко до тази газ", прогнозира премиерът.
Той посочва още, че от находище "Галата" в момента страната ни покрива 10 на сто от нуждите си.
"Искам да знаете, че с приемането на днешното решение се подлагаме на огромен натиск. Искам да знаете, че го правим с ясното съзнание, че не бъдещите, това поколение още ще се възползва от природните богатства на България", коментира Борисов. Той посочва, че с тези решения "ще нервираме страшно нашите конкуренти по добив, производство и продажби на газ в целия регион", с тези решения страната ще се яви на най-конкурентния и най-тежкия пазар - пазарът на газ в света.
Tweet |
|