АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Позволява се ефективното преработване на облъченото ядрено гориво и рационалното управление на продуктите от него. Основната задача на БЯГЦ е намаляването на обема и активността на радиоактивните отпадъци, подлежащи на погребване чрез рециклиране на ядрените материали.
"Роял Баменс" произвежда кофи за боклук, кошчета на колелца и подземни контейнери за отпадъци. Според дизайнера му в Европа сега има около 400 000 екземпляра от прочутата им кофа за боклук "Капитоле" (Capitole).
Стартира се нова съвместна инициатива за намаляване на хранителните отпадъци – кутии-изненада със силно намалена цена. В два от столичните филиала на ритейлъра, от 22 ноември, клиентите могат да пазаруват специални кутии-изненада с пакетирани продукти и напитки с наближаващ срок на годност и намаление от минимум 40%.
Те са в областта на енергетиката, транспорта, фармацевтичната и хранителната промишленост, регионалното и общинското развитие, водоснабдяване и канализация, третиране на битови отпадъци, околна среда, здравеопазване, сателитни технологии, научно изследователски и развойни дейности и др.
Съдът е с вградена преса със 100% захранване от слънчева енергия и е с капацитет колкото 5 стандартни 240-литрови контейнера. Монтирането на контейнера е част от пилотен демонстрационен проект за интелигентно управление на отпадъците във Варна.
От АЯР обясниха, че при преработката на отработеното ядрено гориво първо се разглобяват горивните касети. След това започва процес на извличане на уран и плутоний от горивните таблетки. Извлеченият ядрен материал се съхранява. От извлечения и обогатен уран може да се произведе ядрено гориво, съдържащо плутоний (МОХ гориво). Следва процес на остъкляване на високоактивни радиоактивни отпадъци, получени при преработката на горивните таблетки.
Изграждане на централа за съхранение на електроенергия и центъра за разделно събиране на отпадъци са сред точките в дневния ред.
Испанският сектор на маслинопроизводството е и естествен съюзник на компании като "Репсол" (Repsol) и "Сепса" (Cepsa), които инвестират в капацитет за преобразуване на органични отпадъци в биогорива. Испания е най-големият производител на зехтин в света, като през последните години произвежда около половината от глобалните добиви. Около 80 на сто от този добив идва от Андалусия.
Най-голямото количество отпадъци са събрани на територията на РИОСВ София - 1015 тона, следвано от РИОСВ Пловдив – 496 тона, а най-малко отпадъци са събрани на територията на РИОСВ Велико Търново – 34 тона.