АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
София и Габрово - климатично неутрални градове
Българският еврокомисар Мария Габриел обяви 100-те града в ЕС, които ще участват в мисията по програма „Хоризонт Европа“ за постигане на климатично-неутрални и интелигентни градове до 2030 г.
„Една от новостите в програмата „Хоризонт Европа“ са петте мисии, с които предлагаме нов подход на работа ориентиран към въздействие. С мисията за градовете целим постигане на 100 климатично неутрални града до 2030г. Получихме рекорден брой кандидатури - 377, които са показателни за силния интерес и желание за действие от страна на градовете. Радвам се, че сред избраните 100 европейски града има два български – София и Габрово. 100-те града представляват 12% от населението на ЕС. Очаквам от тези градове да бъдат водещи центрове за постигане на климатична неутралност и се превърнат в европейски иновационни хъбове”, заяви Мария Габриел.
Българският еврокомисар сподели, че 360 милиона евро е финансирането до 2023г. Ключов елемент е разработването на договори за климата от избраните градове, адаптирани към конкретните местни условия. Всеки договор ще включва план за действие, времева рамка и инвестиционна стратегия, с цел постигане на климатична неутралност до 2030г. Те ще бъдат създадени в сътрудничество между регионалните и местни власти, гражданите, академичните и научните среди, бизнеса. Ползите за градовете включват и техническа помощ, работа в мрежа, споделяне добри практики чрез специално създадена за мисията платформа „Градове с нулеви емисии“.
„Иновациите, гражданите и регионите са в центъра на решенията за постигане на климатична неутралност в Европа. Сътрудничеството, съвместното очертаване на предизвикателствата с гражданите на градовете и споделената отговорност при реализирането на инициативите за всеки град са в основата на мисията на първите 100 климатични неутрални града. От тях ще зависи те да са успешни и вдъхновят други да последват техния пример“, коментира още Мария Габриел.
Българската столица подаде кандидатурата си на 31 януари тази година като част от програмата на кмета на Йорданка Фандъкова за развитие на София като зелен град, използващ иновативни решения и привличащ инвеститори в сектора на информационните технологии.
Предимствата за София включват персонализирани съвети и помощ от специалната Платформа на мисията, управлявана от NetZeroCities. Важно е да се отбележи, че с одобрението на София като един от лидерите се отключва достъпа до допълнително финансиране и възможност за присъединяване към големи иновационни дейности и пилотни проекти. Мисията също така предоставя възможности за работа в мрежа, обмен на най-добри практики между градовете, подкрепа при включване на гражданите във вземането на решения и висока видимост – повишен политически профил на София и привлекателност за инвестиции и квалифицирани работници.
Как се стигна до тук?
Градовете са били поканени да изразят интереса си да станат част от мисията през ноември 2021 г. В първата стъпка независими експерти правят оценка на всеки проявен интерес. Във втора стъпка Комисията е приложила допълнителни критерии, за да осигури географски баланс и разнообразна група градове по отношение на размер, въздействие и иновативни идеи. Като цяло 377 са представили кандидатури за част от мисията на градовете. Избраните днес 100 града в ЕС представляват 12% от населението на ЕС.
Комисията стартира мисията за 100 климатично неутрални и интелигентни града до 2030 г. през септември 2021 г. с приемането на съобщение относно мисиите на ЕС. Това се случва след одобрението на индивидуалните планове за изпълнение на мисиите през лятото на 2021 г. Освен мисията на градовете, има четири други мисии на ЕС, обхващащи глобални предизвикателства в областите на адаптиране към изменението на климата, възстановяване на води, здрави почви и борба с болестите. Специалната работна програма за Мисиите на Horizon Europe беше публикувана на 15 декември 2021 г.
Мисиите са новост на Horizon Europe и подкрепят приоритетите на Комисията, като Европейската зелена сделка, Европа в цифровата ера, Европейският план за борба с рака, Икономика за хората и Новия европейски Баухаус.
Следващи стъпки
Комисията ще покани 100-те избрани града да разработят договори за климатични градове, които ще включват цялостен план за неутралност на климата във всички сектори като енергетика, сгради, управление на отпадъците и транспорт, заедно със свързани инвестиционни планове. Този процес ще включва граждани, изследователски организации и частния сектор. Ясните и видими ангажименти, поети от градовете в договорите за климатичните градове, ще им позволят да се ангажират с ЕС, националните и регионалните власти – и най-важното със собствените си граждани, за да постигнат тази амбициозна цел.
Нашите градски райони са дом на 75% от гражданите на ЕС. В световен мащаб градските райони консумират над 65% от световната енергия, което представлява повече от 70% от емисиите на CO2. Ето защо е важно градовете да действат като експериментални и иновационни екосистеми, за да помогнат на всички останали в техния преход да станат неутрални по отношение на климата до 2050 г.
Tweet |
|